W tym tygodniu polecamy.
 
Wszystkie materiały filmowe przenoszone są do  naszego kanału filmowego na Youtube. oraz Facebooka

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
      10 GRUDNIA - DRUGA NIEDZIELA ADWENTU.Rozpoczęliśmy Adwent – czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana:

- zapraszamy do uczestnictwa w roratach – od poniedziałku do piątku;
dzieci
z serduszkami i lampionami zapraszamy: w poniedziałki, środy i piątki
;
- zapraszamy do udziału w rekolekcjach adwentowych – od 17 grudnia (III Niedziela Adwentu) do 19 grudnia (wtorek). Msze św.: w niedzielę 07:00, 08:30, 10:00, 11:30, 13:00, 19:00; w poniedziałek 07:00, 10:00, 18:00; we wtorek 07:00, 10:00, 18:00.
- spowiedź adwentowa z udziałem księży z naszego dekanatu w poniedziałek 18 grudnia: 09:00-10:00 oraz 17:00-18:00; 23 grudnia (sobota) od godz. 17:00 - 19:00. Spowiadamy również w dni powszednie przed Eucharystią oraz w czasie niedzielnych Mszy św..

2. Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom można nabyć przy wyjściu ze świątyni.

3. Opłatki pobłogosławione w pierwszą niedzielę adwentu można odebrać u Panów kościelnych (w niedzielę przy wyjściu a w kolejne dni w zakrystii lub kancelarii).

4. Comiesięczna Pielgrzymka do Sanktuarium MB Częstochowskiej Uzdrowienia
w Dąbrowicy odbędzie się w sobotę 16 grudnia. Zapraszamy na Mszę o godz. 10:00.
Bezpośrednio po Eucharystii wyruszymy na szlak, przejście potrwa ok. dwóch godzin. Powrót indywidualnie lub zorganizowanym transportem. Wszelkie informacje u księdza Artura.


Malta Śladami Św. Pawła w terminie 18-23.10. 2024. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc.

Okazja do spowiedzi św. przed każdą Mszą św. w dni powszednie oraz w czasie Mszy św. w niedziele.

Książka intencji na rok
2024 jest już dostępna w kancelarii parafialnej.


Odwiedziny chorych zgodnie z harmonogramem ustalonym z księdzem Grzegorzem. Osoby, które    pragną przyjąć sakramenty w domach, można zgłaszać w zakrystii, kancelarii oraz bezpośrednio u księdza Grzegorza, który opiekuje się chorymi.

Katechezy sakramentalne dla dorosłych( pierwsze czwartki miesiąca, po wieczornej Mszy św.):

Grudzień - SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA
Styczeń - SAKRAMENT KAPŁAŃSTWA
Luty - SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH
Marzec - SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA

Składamy serdeczne podziękowania za wszelkie dobro jakiego od Was doświadczamy i polecamy się również Waszej modlitwie. Wszystkim parafianom i gościom życzymy Bożego błogosławieństwa na czas wypoczynku, ale także pracy.

                  10 GRUDNIA - DRUGA NIEDZIELA ADWENTU.

PIERWSZE CZYTANIE
czytanie (Iz 40, 1-5. 9-11)
Przygotujcie drogę dla Pana
Czytanie z Księgi proroka Izajasza

«Pocieszajcie, pocieszajcie mój lud!» – mówi wasz Bóg. «Przemawiajcie do serca Jeruzalem i wołajcie do niego, że czas jego służby się skończył, że nieprawość jego odpokutowana, bo odebrało z ręki Pana karę w dwójnasób za wszystkie swe grzechy».
Głos się rozlega: «Drogę Panu przygotujcie na pustyni, wyrównajcie na pustkowiu gościniec dla naszego Boga! Niech się podniosą wszystkie doliny, a wszystkie góry i pagórki obniżą; równiną niechaj się staną urwiska, a strome zbocza niziną. Wtedy się chwała Pańska objawi, razem ją każdy człowiek zobaczy, bo usta Pańskie to powiedziały».

Wstąp na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny na Syjonie! Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny w Jeruzalem! Podnieś głos, nie bój się! Powiedz miastom judzkim: «Oto wasz Bóg! oto Pan Bóg przychodzi z mocą i ramię Jego dzierży władzę. oto Jego nagroda z Nim idzie i przed Nim Jego zapłata. Podobnie jak pasterz pasie on swą trzodę, gromadzi ją swoim ramieniem, jagnięta nosi na swej piersi, owce karmiące prowadzi łagodnie».

DRUGIE CZYTANIE
czytanie (2 P 3, 8-14)

Oczekujemy nowego nieba i nowej ziemi
Czytanie z Drugiego Listu Świętego Piotra Apostoła

Niech dla was, umiłowani, nie będzie tajne to jedno, że jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień. Nie zwleka Pan z wypełnieniem obietnicy – jak niektórzy są przekonani, że Pan zwleka – ale on jest cierpliwy w stosunku do was. Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich chce doprowadzić do nawrócenia. Jak złodziej zaś przyjdzie dzień Pański, w którym niebo z szumem przeminie, gwiazdy się w ogniu rozsypią, a ziemia i dzieła na niej zostaną odnalezione.

Skoro to wszystko w ten sposób ulegnie zagładzie, to jakimi winniście być wy w świętym postępowaniu i pobożności, gdy oczekujecie i staracie się przyśpieszyć przyjście dnia Bożego, który sprawi, że niebo, płonąc, pójdzie na zagładę, a gwiazdy w ogniu się rozsypią. oczekujemy jednak, według obietnicy, nowego nieba i nowej ziemi, w których zamieszka sprawiedliwość.

Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajcie się, aby on was znalazł bez plamy i skazy - w pokoju.

EWANGELIA
Ewangelia (Mk 1, 1-8)
Prostujcie ścieżki dla Pana

Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego.

Jak jest napisane u proroka Izajasza: «oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie dla Niego ścieżki», wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy.

Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. i tak głosił: «idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby schyliwszy się, rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, on zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym».

DO REFLEKSJI
Krzysztof Wons SDS/Salwator
„Początek Ewangelii o Jezusie Chrystusie...” (w. 1). Ludzie czekali tysiące lat na Dobrą Nowinę. Tymczasem ja każdego dnia mogę czytać i kontemplować Ewangelię o Jezusie. Mogę spotykać się z Jezusem. Uwielbię Go za ten dar.
Zwrócę uwagę na to, że pierwsze słowa Dobrej Nowiny są wezwaniem do nawrócenia (ww. 2-4). Mam przygotować i wyprostować drogę dla Pana. Spróbuję spojrzeć na te ścieżki mojego życia, którymi podążam każdego dnia, a także na miejsca, rzeczy, osoby, do których prowadzą.

Które z nich są drogami dobrymi, a które wypaczają moje życie moralne i duchowe? Z których dróg powinienem zejść?

Będę wpatrywał się w Jana Chrzciciela, który przyciąga na pustynię tłumy ludzi. Wyobrażę sobie jego ascetyczną twarz, stanowcze spojrzenie, nędzne i szorstkie odzienie (w. 6). Wsłucham się w jego silny głos wzywający do nawrócenia: „Idzie za mną mocniejszy ode mnie...” (ww. 7-8).

Spojrzę w moje wnętrze. Czy w podążaniu za Jezusem jestem stanowczy? Czy chciałbym podjąć jakąś praktykę ascetyczną na czas Adwentu?

„Ciągnęła do niego cała judzka kraina” (w. 5). Pustynia staje się miejscem słuchania, pokuty i przygotowania na spotkanie z Jezusem. Wyznaczę sobie miejsce i czas, który w okresie Adwentu będzie moją pustynią. Jakie to będzie miejsce? Jaki czas?

Wzbudzę w sobie pragnienie częstszego przebywania na osobistej modlitwie. W serdecznej rozmowie zawierzę to pragnienie Jezusowi. Poproszę Jana Chrzciciela, aby był patronem mojego Adwentu. W akcie strzelistym będę go prosił: „Pomagaj mi prostować drogi do Jezusa!”.

Ksiądz wikariusz Janusz Diament

Krzyż Jezusa  WIĘCEJ.....

Kremówki to nie wszystko

W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”. Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.....

             CZYTAJ WIECEJ ...

                                   Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES.....
                                                                        

                   CZYTAJ WIECEJ ...
Twarze współczesnego człowieka
Ks. Janusz Diament
Jak wygląda Twoje oblicze w świetle Chrystusa? Takie pytanie mógłby zadać każdemu z nas Jan Paweł II, gdyby
ponownie po czterdziestu latach od pierwszej pielgrzymki do ojczyzny znów wybrał się w podróż apostolską do
Polski. Jaka obecnie byłaby na nie odpowiedź człowieka?
Czy nie byłoby w nas strachu gdyby Chrystus prześwietlił nasze serca? Ile w nas pozostało jeszcze z nauczania pa-
pieża Polaka, jak wygląda „Odnowione oblicze tej ziemi?”.

                  CZYTAJ WIECEJ ...

I Turniej Tenisa stołowego im. św. Stanisława Kostki dla służby liturgicznej z dekanatu Jelenia Góra Wschód.
W sobotę 17 września  w przeddzień święta Patrona dzieci i młodzieży odbył się I Turniej Tenisa stołowego im. św. Stanisława Kostki dla Służby liturgicznej z dekanatu Jelenia Góra Wschód.  Spotkanie dla ministrantów i lektorów rozpoczęło się o godz. 9.00 Mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża św., którą celebrowali: ks. Janusz Diament – wikariusz tamtejszej parafii, ks. Krzysztof Zagrodny – nowo wybrany dekanalny duszpasterz służby liturgicznej, który wygłosił słowo Boże o św. Patronie i jego aktualnym przesłaniu dla dzisiejszej młodzieży oraz ks. Jakub Bochyński, który przewodniczył Eucharystii.

Następnie rozpoczęły się rozgrywki sportowe w kategoriach: Ministrant, lektor, kapłan oraz tzw. Ligi Mistrzów, która składała się z zawodników, którzy zwyciężyli w swoich kategoriach i z zaproszonych gości. W Turnieju wzięło udział kilkunastu zawodników z parafii jeleniogórskich oraz okolic.

Spotkanie dla służby liturgicznej zakończyło się wspólnym posiłkiem i rozdaniem Pucharów.

Z pielgrzymki....
Dzień drugi.
Szczęść Boże 🙂 pozdrawiamy z drugiego dnia naszej Pielgrzymki z Italii. Dzień drugi to spojrzenie na miłość Romea i Julii, to zwiedzanie pięknej Werony i Eucharystia w mieście kojarzonym z wielka Miłością. Dzień drugi to także zwiedzanie przepięknej Florencji bogatej w przepiękne świątynie.
Wspomnienia - nie do zapomnienia. Pamiętamy o Was w naszej modlitwie. A Pielgrzymi dopiero się rozpędzają                 
           
10 GRUDNIA 2023 r.
       W TYM TYGODNIU POLECANE  
        WYDARZENIA LITURGICZNE

- poniedziałek - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Damazego I, papieża.
- wtorek - Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe.
- środa - Wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy.
- czwartek - Wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.
- piątek -
Dzień Powszedni.
- sobota - Dzień Powszedni.
      Poczta e-mail:
kancelaria                      
krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl

administrator WWW    admin_www@kosciolgarnizonowy.pl
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze