W TYM TYGODNIU POLECANE WYDARZENIA LITURGICZNE
czytaj więcej...
8 grudzień - DRUGA Niedziela Adwentu
8 grudzień - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Dokument Śladami Jezusa - film
Któż z nas nie był świadkiem sytuacji, gdy podczas Mszy dziecko zaczyna płakać, krzyczeć, zaczepiać sąsiadów albo jeździć swoim plastikowym samochodzikiem po sąsiednich ławkach. Poradnik dla rodziców w zakładce "Dla najmłodszych".

Katechizm dla Polskiego dziecka    czytaj więcej
Podwyższenie Krzyża Świętego (także: Pańskiego) - święto obchodzone zarówno w kościele zachodnim jak i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. Nabożeństwa ku jego czci sięgają początków chrześcijaństwa.
Meditatio

Zakurzone karty...


Nazwa  nawiązuje do faktu, że niektóre z ksiąg Pisma Świętego nie znajdują się zbyt często w polu zainteresowań czytających Biblię. Smutnym faktem jest, że również przez kaznodziejów są one traktowane „po macoszemu”.
Jednak w przypadku Słowa Bożego nie ma tekstów „pierwszej”, bądź „drugiej kategorii”.
Mieszkańcy Jerozolimy
ZAKURZONE KARTY więcej....

Wiara człowieka nie jest oparta na fantazji i abstrakcji, lecz ma mocne osadzenie na świadectwie osób, które słyszały słowa Jezusa i widziały dokonywane przez Niego znaki. Wiara żywa nie polega tylko na przyjęciu odpowiednich prawd wiary, lecz na całkowitym zawierzeniu Słowu Boga, które stanowi lekarstwo i pokarm dla życia każdego człowieka.


"
Trud proroka" -  więcej....
Biblia Tysiąclecia
      
w mp3 cała
       
Czytania na każdy dzień wg. mateusz.pl

 
 
 
              Plan nabożeństw
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - środa godz 18.00
   Koronka do Miłosierdzia Bożego - czwartek godz 18.00
  
Droga Krzyżowa - piątek godz. 10.00


    Gorzkie Żale z kazaniem    pasyjnym - niedziela godz. 17.00
 
Wszystkie materiały filmowe przenoszone są do  naszego kanału filmowego na Youtube. oraz Facebooka
 
 
 
 
 
 
 
W tym tygodniu (8 Grudzień).  Kościół św. wspomina:
- poniedziałek-  Wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
- wtorek - dzień powszedni.
- środa -  Wspomnienie św. Damazego I, papieża

- czwartek- Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe
- piątek - Wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy.
- sobota -  Wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.
Czytanie biblijne
 
 
 
Kaplica uzdrowień
W tym tygodniu polecamy.
 
Czy widziałeś nasze organy od środka ???  Nie..... to zobacz.
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze
       e-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl
8 Grudzień 2019 r.
Druga Niedziela Adwentu

1. Przeżywamy dziś Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP - bezpośrednio po mszy świętej o 11.30 w ramach Godziny Łaski zapraszamy do modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.

2. Dziś o 11.00 dzieciom komunijnym zostaną rozdane poświęcone książeczki, następnie msza święta o 11.30.

3. Dziś po każdej mszy świętej wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża i Straży Miejskiej w ramach akcji charytatywnej Godne dzieciństwo - zostań z nami św. Mikołajem zbierają ofiary do puszek przy wyjściu z kościoła na paczki żywnościowe dla potrzebujących na święta. Prosimy was o wielką wyobraźnie miłosierdzia i włączenie się w tę szczytną akcje.

4. Roraty od poniedziałku do piątku o godz. 18.00 - dzieci zapraszamy w poniedziałki, środy i piątki z lampionami i serduszkami z dobrymi uczynkami.

5. Serdecznie zapraszamy na spotkania Kręgu Słowa Bożego w każdy poniedziałek po wieczornej Mszy Świętej.

6. W najbliższy piątek (13 XII), w Szkole Podstawowej nr 8 odbędzie się kiermasz bożonarodzeniowy organizowany przez Integracyjne Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Organizatorzy zapraszają do udziału od godz. 7.30. Podczas kiermaszu będzie można nabyć pyszne ciasta oraz ozdoby świąteczne.

7. Parafia św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze zachęca osoby, które pamiętają śp. ks. Jerzego Gniatczyka, aby podzieliły się swoimi wspomnieniami o jego działalności duszpasterskiej w Jeleniej Górze.
Wspomnienie można przesłać do końca bieżącego roku, na adres Parafii na Czarnem:
kontakt@parafiaczarne.pl <https://poczta.o2.pl/d/> .


Przy wyjściu z Kościoła można nabyć opłatki oraz tradycyjne świece wigilijnego dzieła pomocy dzieciom Caritas. Prasa katolicka dostępna w zakrystii i przy wyjściu z Kościoła


Zachęcamy do dołączenia do dziecięcej scholi parafialnej by śpiewać dla Pana Boga, próby z zespołem Fides w każdą niedzielę o godzinie 11.00 przed mszą dla dzieci.

Prasa katolicka - Niedziela, Gość Niedzielny do nabycia w zakrystii i przy wyjściu z kościoła.
     Wszystkim parafianom i gościom życzymy miłej niedzieli i udanego wypoczynku.
Historia kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, dawniej określanego mianem KOŚCIOŁAŁASKI " POD KRZŻEM CHRYSTUSA" jest ściśle  wpisana w historię Śląska i Jeleniej Góry. Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym, obchodzimy 300 letnią rocznicę ukończenia budowy naszej ŚWIĄTYNI.  Z tej okazji w kolejnych obrazach chcemy przedstawić piękno naszej Świątyni.
Kościół Łaski - historia  pdf.
cz.1   
cz.2      
cz.3      
cz.4 
Nasze organy od środka
Można zatrzymać odtwarzanie filmu i myszką wybierać dowolny widok.
UWAGA: sterowanie widokiem za pomocą tylko myszki.
 
 
Ewangelia na niedzielę.
Audio - 8 Grudzień.
Ewangelia (Łk 1, 26-38)
Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.

Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”.

Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie.

Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”.

Na to Maryja rzekła do anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?”

Anioł Jej odpowiedział: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”.

Na to rzekła Maryja: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!”

Wtedy odszedł od Niej anioł.

ROZWAŻANIA
Na początku medytacji poproszę Maryję, aby pozwoliła mi wniknąć w Jej przeżycia w Nazarecie.

Zbliżę się do Niej. Będę rozmawiał z Nią o tym, jak przed zwiastowaniem przeżywała swoje życiowe plany z Józefem, o jej młodzieńczych pragnieniach i zamiarach (w. 26).

Maryja jest prostą, młodą dziewczyną. Jej codzienność w małym Nazarecie jest szara i zwyczajna. Będę kontemplował ciche życie Maryi, które widzi i miłuje Bóg. Jest pełna Jego łaski.

Bóg wchodzi ze swoją łaską w moje zwyczajne życie. Bóg zna moje „Nazaret”. Zna mój trud, moje plany i moje pragnienia. Posyła mi swego anioła, aby mnie strzegł. Czy czuję się obdarowany i strzeżony przez łaskę? Czy jestem w stanie łaski uświęcającej?

Będę wpatrywał się w Maryję, która słucha słów Anioła (w. 29). Uświadamia sobie, że wola Boża okazuje się inna od tego, co zaplanowała wspólnie z Józefem. Nie odrzuca trudnych słów Boga. Zastanawia się nad nimi i pyta (ww. 30-34).

Przypomnę sobie chwile, w których miałem dokonać bardzo ważnych życiowych wyborów. Czy potrafi łem stawać na modlitwie i prosić o Boże światło? Jak zachowuję się wobec Bożych natchnień, zwłaszcza tych, które są trudne do przyjęcia?

Maryja godzi się na Boże plany, aby zostać Matką Zbawiciela (w. 38). Po ludzku wszystko pozostaje dla Niej niezrozumiałe. Ufa planom Boga pomimo swoich pytań. Wierzy, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych (w. 37).

W serdecznej modlitwie zawierzę całe swoje życie Maryi: moje pragnienia i plany. Poproszę Ją, aby pomogła mi oddać to wszystko Bogu. Odmówię „Zdrowaś, Maryjo”.
Krzysztof Wons SDS/Salwator
 
 

.
                                                                     
Czytaj więcej ….

O. JAN TAULER OP
USTAWY DUCHOWE
DZIEŁO Z XIV WIEKU
                                   
      O pokucie
Najkrótszą drogę do szczęścia wiecznego wskazuje nam Bóg i Pan nasz Jezus Chrystus, tak świętością swojego żywota jak naukami i przepisami podanymi w Ewangelii świętej. W tej to Ewangelii tak brzmią najpierwsze słowa początkujące najświętsze Zbawiciela kazanie. "Pokutę czyńcie, albowiem przybliżyło się królestwo niebieskie" (Mt. IV, 17). Cóż w istocie, potrzebniejszego dla pragnących zbawienia, nad wczesną, szczerą i nieustającą  po wszystkie dni życia naszego pokutę? Wszakże pokuty czynić nie potrafisz, jeśli wprzódy nie poznasz dokładnie całej ohydy grzechu. Zastanów się więc w głębi duszy nad okropnością obrazy, którą przez grzech wyrządzasz Bogu
Wszechmocnemu i nad ciężkością odpowiedzialności, którą przez tenże grzech ściągasz na samego siebie. Gdybyś był wiedział coś czynił, nie ma takiej rzeczy ani w niebie ani na ziemi, która by cię mogła zniewolić do popełnienia choćby najmniejszej winy; owszem wolałbyś umierać codziennie nowym śmierci rodzajem, byleś tylko twej duszy grzechem nie pokalał.
Cóż jest grzech? Jest to odepchnięcie Stwórcy Boga a oddanie siebie
samego w niewolę rzeczy stworzonych: jest to splamienie i spodlenie duszy, jest to śmierć ducha, tryumf szatana, wyzucie się z łaski, z cnót wszelkich i wiecznej
szczęśliwości.
 
Ksiądz wikariusz Janusz Diament
                                   Krzyż Jezusa  WIĘCEJ.....

                                   Kremówki to nie wszystko
W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”. Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.....

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

                                   Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES.....
                                                                        

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

Drodzy jeleniogórzanie, drodzy internauci,

                                      Co dobrego w Jeleniej Górze?                         
  
  IHS
                           
                 W lipcowym wydaniu migawki „co dobrego w Jeleniej Górze” pisałam, że należy pragnąć dobra! Dodam teraz słowa samego Pana Jezusa skierowane do Alicji Lenczewskiej - zmarłej w 2012 roku mistyczki ze Szczecina (książka „Świadectwo. Dziennik duchowy” wyd. Agape 2016 - imprimatur Biskup Henryk Wejman): „Siła twego pragnienia określa granice wszystkiego, co możesz otrzymać.”
                  Dalej Pan Jezus mówi: „Trzeba kochać to co stworzyłem, i tych, których stworzyłem - ze względu na mnie. I siebie też, bo Moim dziełem jesteś. Siebie trzeba kochać we Mnie: W Mojej Miłości i Mojej woli. Z niej jesteś utworzona. Wszystko co jest w tobie jest doskonałe z wyjątkiem grzechu.”


                                                                     Wasza siostra w Chrystusie Panu Ewa C.

                                                                                
  czytaj dalej


PIELGRZYMKA -Italia - śladami świętości - INFORMACJA PIELGRZYMKI. pdf
(Ojciec Pio, Św. Rita, Ojciec Dolindo, Ojciec Matteo, Matka Boża Pompejańska)
 
Rozmowa z ks. Januszem
Rozmowa z ks. Januszem

SOS dla duszy - rozmowa w potrzebie. Ksiądz JANUSZ w każdą środę od godz. 16.00 do 18.00. dla każdego znajdzie czas i wysłucha. W naszej parafii możemy skorzystać z pomocy w chwili zwątpienia

MOC WIARY - POSŁUCHAJ
SOS dla DUSZY
NIE CZEKAJ
SOS dla DUSZY
NIE CZEKAJ
 
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
Google Maps
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
 

  Kancelaria czynna:
od poniedziałku do piątku
w godzinach 16:00 - 18:00
i dodatkowo w poniedziałek i piątek
w godzinach 11:00 - 12:00

W miesiącach czerwiec, lipiec i sierpień
kancelaria czynna:
poniedziałki, środy i piatki
w godzinach 16:00 - 17:30
Msze Święte
NIEDZIELA:
8.30, 10.00 , 11.30 , 13.00 , 18.00 , 20.00
DNI POWSZEDNIE:
7.00 , 7.30 , 18.00
Msze Święte
Strona w języku niemieckim
Witamy Gości i Wspólnotę Parafialną

  Witamy Gości i Wspólnotę Parafialną

Msze Święte
NIEDZIELA:
  8.30 , 10.00 , 11.30 ,
13.00 , 18.00 , 20.00

DNI POWSZEDNIE:
7.30 , 18.00
  Kancelaria czynna:
od poniedziałku do piątku
w godzinach 16:00 - 18:00
i dodatkowo w poniedziałek i piątek
w godzinach 11:00 - 12:00

W miesiącach czerwiec, lipiec i sierpień
kancelaria czynna:
poniedziałki, środy i piatki
w godzinach 16:00 - 17:30

WYCIECZKI PO SANKTUARIUM

1 KWIETNIA - 31 PAźDZIERNIKA
Zwiedzanie kościoła od poniedziałku do czwartku w godz. 10,00 - 16,00
w piątki w godzinach 12,00 - 16,00
w soboty w godzinach od 10,00 - 16,00 *
należy się liczyć z możliwoącią ślubów - wtedy zwiedzanie kościoła nie jest możliwe
w niedziele - tylko między Mszami, po uzgodnieniu z kościelnym w zakrystii.

1 LISTOPADA - 31 MARCA
po telefonicznym uzgodnieniu - 605-938-513 dla grup powyżej 10 osób.
Wejście do kościoła dla grup i indywidualnie - przez Pielgrzymkowy Punkt Informacyjny
(wejście w narożniku za pomnikiem)
  W tym tygodniu polecamy.
Ewangelia na niedzielę.
Audio - wg św. Łukasza
Rozmowa z ks. Januszem
Rozmowa z ks. Januszem

SOS dla duszy - rozmowa w potrzebie. Ksiądz JANUSZ w każdą środę od godz. 16.00 do 18.00. dla każdego znajdzie czas i wysłucha. W naszej parafii możemy skorzystać z pomocy w chwili zwątpienia

MOC WIARY - POSŁUCHAJ
8 Grudzień 2019 r.
Druga Niedziela Adwentu

1. Przeżywamy dziś Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP - bezpośrednio po mszy świętej o 11.30 w ramach Godziny Łaski zapraszamy do modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.

2. Dziś o 11.00 dzieciom komunijnym zostaną rozdane poświęcone książeczki, następnie msza święta o 11.30.

3. Dziś po każdej mszy świętej wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża i Straży Miejskiej w ramach akcji charytatywnej Godne dzieciństwo - zostań z nami św. Mikołajem zbierają ofiary do puszek przy wyjściu z kościoła na paczki żywnościowe dla potrzebujących na święta. Prosimy was o wielką wyobraźnie miłosierdzia i włączenie się w tę szczytną akcje.

4. Roraty od poniedziałku do piątku o godz. 18.00 - dzieci zapraszamy w poniedziałki, środy i piątki z lampionami i serduszkami z dobrymi uczynkami.

5. Serdecznie zapraszamy na spotkania Kręgu Słowa Bożego w każdy poniedziałek po wieczornej Mszy Świętej.

6. W najbliższy piątek (13 XII), w Szkole Podstawowej nr 8 odbędzie się kiermasz bożonarodzeniowy organizowany przez Integracyjne Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Organizatorzy zapraszają do udziału od godz. 7.30. Podczas kiermaszu będzie można nabyć pyszne ciasta oraz ozdoby świąteczne.

7. Parafia św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze zachęca osoby, które pamiętają śp. ks. Jerzego Gniatczyka, aby podzieliły się swoimi wspomnieniami o jego działalności duszpasterskiej w Jeleniej Górze.
Wspomnienie można przesłać do końca bieżącego roku, na adres Parafii na Czarnem:
kontakt@parafiaczarne.pl <https://poczta.o2.pl/d/> .


Przy wyjściu z Kościoła można nabyć opłatki oraz tradycyjne świece wigilijnego dzieła pomocy dzieciom Caritas. Prasa katolicka dostępna w zakrystii i przy wyjściu z Kościoła


Zachęcamy do dołączenia do dziecięcej scholi parafialnej by śpiewać dla Pana Boga, próby z zespołem Fides w każdą niedzielę o godzinie 11.00 przed mszą dla dzieci.

Prasa katolicka - Niedziela, Gość Niedzielny do nabycia w zakrystii i przy wyjściu z kościoła.
     Wszystkim parafianom i gościom życzymy miłej niedzieli i udanego wypoczynku.
Historia kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, dawniej określanego mianem KOŚCIOŁAŁASKI " POD KRZŻEM CHRYSTUSA" jest ściśle  wpisana w historię Śląska i Jeleniej Góry. Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym, obchodzimy 300 letnią rocznicę ukończenia budowy naszej ŚWIĄTYNI.  Z tej okazji w kolejnych obrazach chcemy przedstawić piękno naszej Świątyni.
Kościół Łaski - historia  pdf.
cz.1   
cz.2      
cz.3      
cz.4 
Nasze organy od środka
Można zatrzymać odtwarzanie filmu i myszką wybierać dowolny widok.
UWAGA: sterowanie widokiem za pomocą tylko myszki.
Ewangelia (Łk 1, 26-38)
Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.

Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”.

Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie.

Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”.

Na to Maryja rzekła do anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?”

Anioł Jej odpowiedział: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”.

Na to rzekła Maryja: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!”

Wtedy odszedł od Niej anioł.

ROZWAŻANIA
Na początku medytacji poproszę Maryję, aby pozwoliła mi wniknąć w Jej przeżycia w Nazarecie.

Zbliżę się do Niej. Będę rozmawiał z Nią o tym, jak przed zwiastowaniem przeżywała swoje życiowe plany z Józefem, o jej młodzieńczych pragnieniach i zamiarach (w. 26).

Maryja jest prostą, młodą dziewczyną. Jej codzienność w małym Nazarecie jest szara i zwyczajna. Będę kontemplował ciche życie Maryi, które widzi i miłuje Bóg. Jest pełna Jego łaski.

Bóg wchodzi ze swoją łaską w moje zwyczajne życie. Bóg zna moje „Nazaret”. Zna mój trud, moje plany i moje pragnienia. Posyła mi swego anioła, aby mnie strzegł. Czy czuję się obdarowany i strzeżony przez łaskę? Czy jestem w stanie łaski uświęcającej?

Będę wpatrywał się w Maryję, która słucha słów Anioła (w. 29). Uświadamia sobie, że wola Boża okazuje się inna od tego, co zaplanowała wspólnie z Józefem. Nie odrzuca trudnych słów Boga. Zastanawia się nad nimi i pyta (ww. 30-34).

Przypomnę sobie chwile, w których miałem dokonać bardzo ważnych życiowych wyborów. Czy potrafi łem stawać na modlitwie i prosić o Boże światło? Jak zachowuję się wobec Bożych natchnień, zwłaszcza tych, które są trudne do przyjęcia?

Maryja godzi się na Boże plany, aby zostać Matką Zbawiciela (w. 38). Po ludzku wszystko pozostaje dla Niej niezrozumiałe. Ufa planom Boga pomimo swoich pytań. Wierzy, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych (w. 37).

W serdecznej modlitwie zawierzę całe swoje życie Maryi: moje pragnienia i plany. Poproszę Ją, aby pomogła mi oddać to wszystko Bogu. Odmówię „Zdrowaś, Maryjo”.
Krzysztof Wons SDS/Salwator
 
 

.
                                                                     
Czytaj więcej ….

O. JAN TAULER OP
USTAWY DUCHOWE
DZIEŁO Z XIV WIEKU
                                   
      O pokucie
Najkrótszą drogę do szczęścia wiecznego wskazuje nam Bóg i Pan nasz Jezus Chrystus, tak świętością swojego żywota jak naukami i przepisami podanymi w Ewangelii świętej. W tej to Ewangelii tak brzmią najpierwsze słowa początkujące najświętsze Zbawiciela kazanie. "Pokutę czyńcie, albowiem przybliżyło się królestwo niebieskie" (Mt. IV, 17). Cóż w istocie, potrzebniejszego dla pragnących zbawienia, nad wczesną, szczerą i nieustającą  po wszystkie dni życia naszego pokutę? Wszakże pokuty czynić nie potrafisz, jeśli wprzódy nie poznasz dokładnie całej ohydy grzechu. Zastanów się więc w głębi duszy nad okropnością obrazy, którą przez grzech wyrządzasz Bogu
Wszechmocnemu i nad ciężkością odpowiedzialności, którą przez tenże grzech ściągasz na samego siebie. Gdybyś był wiedział coś czynił, nie ma takiej rzeczy ani w niebie ani na ziemi, która by cię mogła zniewolić do popełnienia choćby najmniejszej winy; owszem wolałbyś umierać codziennie nowym śmierci rodzajem, byleś tylko twej duszy grzechem nie pokalał.
Cóż jest grzech? Jest to odepchnięcie Stwórcy Boga a oddanie siebie
samego w niewolę rzeczy stworzonych: jest to splamienie i spodlenie duszy, jest to śmierć ducha, tryumf szatana, wyzucie się z łaski, z cnót wszelkich i wiecznej
szczęśliwości.
 
Ksiądz wikariusz Janusz Diament
                                   Krzyż Jezusa  WIĘCEJ.....

                                   Kremówki to nie wszystko
W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”. Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.....

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

                                   Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES.....
                                                                        

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

Drodzy jeleniogórzanie, drodzy internauci,

                                      Co dobrego w Jeleniej Górze?                         
  
  IHS
                           
                 W lipcowym wydaniu migawki „co dobrego w Jeleniej Górze” pisałam, że należy pragnąć dobra! Dodam teraz słowa samego Pana Jezusa skierowane do Alicji Lenczewskiej - zmarłej w 2012 roku mistyczki ze Szczecina (książka „Świadectwo. Dziennik duchowy” wyd. Agape 2016 - imprimatur Biskup Henryk Wejman): „Siła twego pragnienia określa granice wszystkiego, co możesz otrzymać.”
                  Dalej Pan Jezus mówi: „Trzeba kochać to co stworzyłem, i tych, których stworzyłem - ze względu na mnie. I siebie też, bo Moim dziełem jesteś. Siebie trzeba kochać we Mnie: W Mojej Miłości i Mojej woli. Z niej jesteś utworzona. Wszystko co jest w tobie jest doskonałe z wyjątkiem grzechu.”


                                                                     Wasza siostra w Chrystusie Panu Ewa C.

                                                                                
  czytaj dalej


Odnowienie,elewacji i stolarki naszego Sanktuarium .
zawdzięczamy  naszym sponsorom. Duszpasterze i parafianie składają serdeczne podziękowania :
Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MSWiA, KGHM, Miastu Jelenia Góra
Polskiej Grupie Energetycznej
monitoring pozycji
     e-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze