W tym tygodniu polecamy.
 
Wszystkie materiały filmowe przenoszone są do  naszego kanału filmowego na Youtube. oraz Facebooka

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
16 CZERWIEC JEDENASTA NIEDZIELA ZWY
1. Tygodniki: Niedziela i Gość Niedzielny są do nabycia w zakrystii.

2. Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa
w dni powszednie po wieczornej Mszy św.; w Niedziele o 18:30.

3. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.  W dni powszednie: bezpośrednio po wieczornej Mszy św. (ok. 18:30); w niedzielę  o 18:30.

4. Msza święta z okazji zakończania roku szkolnego o godz. 08:00, 21 czerwca, w piątek. Eucharystia będzie sprawowana w intencji nauczycieli, uczniów, pracowników administracji szkół z terenu naszej parafii.

5. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej
w piątek: 09:30 adoracja relikwii Krzyża św., 10:00 Msza św., ok. 10:30 Droga Krzyżowa.

6. Nabożeństwo ku czci św. Rity 22 czerwca, w sobotę o godz. 17:30.

7. Nabożeństwo ku czci św. O. Pio 23 czerwca, w niedzielę o godz. 18:30, połączone  z litanią do Serca Pana Jezusa.

8. Dyrektor Akademickiego Liceum Katolickiego w Jeleniej Górze informuje o trwającym naborze do kl. 1. Planowane jest otwarcie klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Szkoła nie prowadzi naboru elektronicznego, dlatego niezbędny jest kontakt osobisty w budynku przy ul. Kopernika 1 (obok bazyliki). Liceum oferuje wysoki poziom nauczania, co przekłada się na bardzo dobre wyniki egzaminu maturalnego. Atutem szkoły jest praca uczniów w małych grupach.

9. Zapraszamy na parafialny wyjazd do Zakopanego w dniach od 18-21 lipca, szczegóły w zakrystii.Próby chóru parafialnego odbywają się w środy po wieczornej Mszy. Chętnych zapraszamy do salki na plebanii.

Tygodniki
: Niedziela i Gość Niedzielny do nabycia w zakrystii.

Zapraszamy do udziału w wyjazdach:
b) Wakacje we Włoszech 21.06 - 30.06.2024. Informacje w zakrystii i kancelarii.

Odwiedziny chorych zgodnie z harmonogramem ustalonym z księdzem Grzegorzem oraz Arturem. Osoby, które    pragną przyjąć sakramenty w domach, można zgłaszać w zakrystii, kancelarii oraz bezpośrednio u księdza Grzegorza, który opiekuje się chorymi.

Składamy serdeczne podziękowania za wszelkie dobro jakiego od Was doświadczamy i polecamy się również Waszej modlitwie. Wszystkim parafianom i gościom życzymy Bożego błogosławieństwa na czas wypoczynku, ale także pracy.
                   16 CZERWIEC JEDENASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

PIERWSZE CZYTANIE
czytanie (Ez 17, 22-24)
Bóg wywyższa drzewo niskie
Czytanie z Księgi proroka Ezechiela

Tak mówi Pan Bóg: «Ja także wezmę wierzchołek z wysokiego cedru i zasadzę, z najwyższych jego pędów ułamię gałązkę i zasadzę ją na górze wyniosłej i wysokiej.

Na wysokiej górze izraelskiej ją zasadzę. Ona wypuści gałązki i wyda owoc, i stanie się cedrem wspaniałym. Wszystko ptactwo pod nim zamieszka, wszystkie istoty skrzydlate zamieszkają w cieniu jego gałęzi.

I wszystkie drzewa na polu poznają, że Ja jestem Pan, który poniża drzewo wysokie, który drzewo niskie wywyższa, który sprawia, że drzewo zielone usycha, który zieloność daje drzewu suchemu. Ja, Pan, rzekłem i to uczynię».

DRUGIE CZYTANIE

czytanie (2 Kor 5, 6-10)
Staramy się podobać Bogu
Czytanie z Drugiego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:
Mając ufność, wiemy, że jak długo pozostajemy w ciele, jesteśmy pielgrzymami, z daleka od Pana. Albowiem według wiary, a nie dzięki widzeniu postępujemy. Mamy jednak nadzieję i chcielibyśmy raczej opuścić nasze ciało i stanąć w obliczu Pana.
Dlatego też staramy się Jemu podobać, czy to gdy z Nim, czy gdy z daleka od Niego jesteśmy. Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre

EWANGELIA
Ewangelia (Mk 4, 26-34)
Rozwój królestwa Bożego
Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Jezus mówił do tłumów:

«Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. Gdy zaś plon dojrzeje, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo».

Mówił jeszcze: «Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki podniebne gnieżdżą się w jego cieniu».

W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.

DO REFLEKSJI
Krzysztof Wons SDS/Salwator
Usiądę u stóp Jezusa, aby słuchać Jego przypowieści o królestwie Bożym. Jest to Jego ulubiony temat. Chętnie i często go porusza w Ewangelii. Dotyczy mojej wieczności. Królestwo Boże już tętni życiem. Jest jednak mało widoczne – jak nasienie w ziemi. Rozwija się ciche i pokorne (ww. 26-27). Jezus chce mi przypomnieć, że w świecie jest wiele dobra, które dojrzewa we dnie i w nocy.

Popatrzę na moją rodzinę i wspólnotę. Poproszę Jezusa, aby pomógł mi dostrzec kiełkujące w nich dobro. Co dobrego dostrzegam u osób bliskich? W kim jest mi najtrudniej zobaczyć dobro? Co łatwiej przychodzi mi zobaczyć: dobre czy złe strony?

„Ziemia sama z siebie wydaje plon...” (w. 28). Dobra ziemia rodzi dobre plony. Rozwój mojego życia duchowego zależy od wykorzystania dobra, które jest we mnie. Czy wierzę głęboko, że jestem dobrą glebą? Jakie dobro zauważam w sobie? Oczekiwanie na plony wymaga czasu. Najpierw pojawia się źdźbło, dopiero potem pełne ziarno w kłosie (ww. 28-29). Wzrost duchowy wymaga ode mnie cierpliwości i wierności w małych sprawach. Czy potrafi ę cieszyć się każdym dobrem w pracy nad sobą?

Jezus zapewnia mnie, że wierność w małym przyniesie wielkie owoce. Ziarno dobra, kryje w sobie ogromny potencjał życia (ww. 30-32). W niespodziewanym czasie ukażą się owoce wierności, zaś skąpstwo duchowe będzie przyczyną małych plonów.

Zawierzę Jezusowi całe moje życie, najmniejsze ziarno dobra, które w sobie odnalazłem. Będę modlił się prostym westchnieniem: „Jezu, jesteś moim największym dobrem”.

Ksiądz wikariusz Janusz Diament

Krzyż Jezusa  WIĘCEJ.....

Kremówki to nie wszystko

W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”. Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.....

             CZYTAJ WIECEJ ...

                                   Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES.....
                                                                        

                   CZYTAJ WIECEJ ...
Twarze współczesnego człowieka
Ks. Janusz Diament
Jak wygląda Twoje oblicze w świetle Chrystusa? Takie pytanie mógłby zadać każdemu z nas Jan Paweł II, gdyby
ponownie po czterdziestu latach od pierwszej pielgrzymki do ojczyzny znów wybrał się w podróż apostolską do
Polski. Jaka obecnie byłaby na nie odpowiedź człowieka?
Czy nie byłoby w nas strachu gdyby Chrystus prześwietlił nasze serca? Ile w nas pozostało jeszcze z nauczania pa-
pieża Polaka, jak wygląda „Odnowione oblicze tej ziemi?”.

                  CZYTAJ WIECEJ ...

I Turniej Tenisa stołowego im. św. Stanisława Kostki dla służby liturgicznej z dekanatu Jelenia Góra Wschód.
W sobotę 17 września  w przeddzień święta Patrona dzieci i młodzieży odbył się I Turniej Tenisa stołowego im. św. Stanisława Kostki dla Służby liturgicznej z dekanatu Jelenia Góra Wschód.  Spotkanie dla ministrantów i lektorów rozpoczęło się o godz. 9.00 Mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża św., którą celebrowali: ks. Janusz Diament – wikariusz tamtejszej parafii, ks. Krzysztof Zagrodny – nowo wybrany dekanalny duszpasterz służby liturgicznej, który wygłosił słowo Boże o św. Patronie i jego aktualnym przesłaniu dla dzisiejszej młodzieży oraz ks. Jakub Bochyński, który przewodniczył Eucharystii.

Następnie rozpoczęły się rozgrywki sportowe w kategoriach: Ministrant, lektor, kapłan oraz tzw. Ligi Mistrzów, która składała się z zawodników, którzy zwyciężyli w swoich kategoriach i z zaproszonych gości. W Turnieju wzięło udział kilkunastu zawodników z parafii jeleniogórskich oraz okolic.

Spotkanie dla służby liturgicznej zakończyło się wspólnym posiłkiem i rozdaniem Pucharów.

Z pielgrzymki....
Dzień drugi.
Szczęść Boże 🙂 pozdrawiamy z drugiego dnia naszej Pielgrzymki z Italii. Dzień drugi to spojrzenie na miłość Romea i Julii, to zwiedzanie pięknej Werony i Eucharystia w mieście kojarzonym z wielka Miłością. Dzień drugi to także zwiedzanie przepięknej Florencji bogatej w przepiękne świątynie.
Wspomnienia - nie do zapomnienia. Pamiętamy o Was w naszej modlitwie. A Pielgrzymi dopiero się rozpędzają                  16 CZERWIEC 2024 r.
       W TYM TYGODNIU POLECANE  
        WYDARZENIA LITURGICZNE

- poniedziałek - Wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika.
- wtorek - Dzień Powszdni.
- środa - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata.
- czwartek - Dzień Powszedni.
- piątek - Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika.
- sobota - Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Paulina z Noli, biskupa albo wspomnienie świętych męczenników Jana Fishera, biskupa, i Tomasza More'a.
      Poczta e-mail:
kancelaria                      
krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl

administrator WWW    admin_www@kosciolgarnizonowy.pl
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze