SOS dla duszy - rozmowa w potrzebie. Ksiądz JANUSZ w każdą środę od godz.
16.00  do 18.00. dla każdego znajdzie czas i wysłucha. W naszej parafii możemy
skorzystać z pomocy w chwili zwątpienia

  W TYM TYGODNIU WYDARZENIA LITURGICZNE

Chwila refleksji.
czytaj więcej...

Przysięga małżeńska - film

Któż z nas nie był świadkiem sytuacji, gdy podczas Mszy dziecko zaczyna płakać, krzyczeć, zaczepiać sąsiadów albo jeździć swoim plastikowym samochodzikiem po sąsiednich ławkach. Poradnik dla rodziców w zakładce "Dla najmłodszych".

Katechizm dla Polskiego dziecka    czytaj więcej
Podwyższenie Krzyża Świętego (także: Pańskiego) - święto obchodzone zarówno w kościele zachodnim jak i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. Nabożeństwa ku jego czci sięgają początków chrześcijaństwa.
Meditatio

Zakurzone karty...


Nazwa  nawiązuje do faktu, że niektóre z ksiąg Pisma Świętego nie znajdują się zbyt często w polu zainteresowań czytających Biblię. Smutnym faktem jest, że również przez kaznodziejów są one traktowane „po macoszemu”.
Jednak w przypadku Słowa Bożego nie ma tekstów „pierwszej”, bądź „drugiej kategorii”.
Mieszkańcy Jerozolimy
ZAKURZONE KARTY więcej....

Wiara człowieka nie jest oparta na fantazji i abstrakcji, lecz ma mocne osadzenie na świadectwie osób, które słyszały słowa Jezusa i widziały dokonywane przez Niego znaki. Wiara żywa nie polega tylko na przyjęciu odpowiednich prawd wiary, lecz na całkowitym zawierzeniu Słowu Boga, które stanowi lekarstwo i pokarm dla życia każdego człowieka.


"
Trud proroka" -  więcej....
Biblia Tysiąclecia
      
w mp3 cała
       
Czytania na każdy dzień wg. mateusz.pl

 
 
 
              Plan nabożeństw
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - środa godz 18.00
   Koronka do Miłosierdzia Bożego - czwartek godz 18.00
  
Droga Krzyżowa - piątek godz. 10.00


    Gorzkie Żale z kazaniem    pasyjnym - niedziela godz. 17.00
 
Wszystkie materiały filmowe przenoszone są do  naszego kanału filmowego na Youtube. oraz Facebooka
 
 
 
 
 
 
 
W tym tygodniu (3 luty)  Kościół św. wspomina:
- poniedziałek- dzień powszedni.
- wtorek - Wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy
- środa - Wspomnienie św. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników
- czwartek-Wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera
- piątek -Wspomnienie św. Hieronima Emilianiego, zakonnika albo wspomnienie św. Józefiny Bakhita, dziewicy
- sobota -Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Czytanie biblijne
  Witamy Gości i Wspólnotę Parafialną
 
 
 
Kaplica uzdrowień
W tym tygodniu polecamy.
 
Czy widziałeś nasze organy od środka ???  Nie..... to zobacz.
3 luty 2019 r.
Czwarta Niedziela zwykła
      
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze
       e-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl
Ewangelia (Łk 4, 21-30)
Jezus odrzucony w Nazarecie

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Kiedy Jezus przyszedł do Nazaretu, przemówił do ludu w synagodze:

«Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście». A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym łaski słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: «Czy nie jest to syn Józefa?»

Wtedy rzekł do nich: «Z pewnością powiecie Mi to przysłowie: Lekarzu, ulecz samego siebie; dokonajże i tu, w swojej ojczyźnie, tego, co wydarzyło się, jak słyszeliśmy, w Kafarnaum».

I dodał: «Zaprawdę, powiadam wam: Żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Naprawdę, mówię wam: Wiele wdów było w Izraelu za czasów Eliasza, kiedy niebo pozostawało zamknięte przez trzy lata i sześć miesięcy, tak że wielki głód panował w całym kraju; a Eliasz do żadnej z nich nie został posłany, tylko do owej wdowy w Sarepcie Sydońskiej. I wielu trędowatych było w Izraelu za proroka Elizeusza, a żaden z nich nie został oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman».

Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwawszy się z miejsc, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na urwisko góry, na której zbudowane było ich miasto, aby Go strącić. On jednak, przeszedłszy pośród nich, oddalił się.

ROZWAŻANIA
Zwrócę uwagę na to, że Jezus rozpoczyna swoją działalność publiczną od przegranej. Oto pierwszy obraz Jezusa: Jezus ponoszący porażkę, niesłuchany, niechciany, wyrzucony z miasta. Będę kontemplował i podziwiał Jezusa, który w dramatycznej sytuacji zachowuje absolutną wolność i nie cofa się przed głoszeniem Ewangelii bez sukcesu (ww. 28-30).

Czy potrafi ę opowiedzieć się za słabym Jezusem? Czy potrafi ę publicznie przyznawać się do mało popularnej Ewangelii? Jak zachowuję się wówczas, gdy wyczuwam, że moje ewangeliczne wartości są pogardzane i wyśmiewane? Zwierzę się Jezusowi z moich wątpliwości i słabości.

Zwrócę uwagę na fakt, że na początku „oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione” (w. 20). Miał wielu wielbicieli. Jezus znajduje się pod presją oczekiwań słuchaczy, stoi wobec pokusy dostosowania się do ich pragnień i potrzeb.

Tymczasem przemawia z pełną wolnością i skłania ludzi do zmiany myślenia. Mają dostosować życie do Ewangelii, a nie odwrotnie. Czy potrafi ę słuchać prawdy Ewangelii w całkowitej wolności? Czy nie unikam słów, wyzwań Jezusa, które żądają zmiany mojego myślenia, rezygnacji ze złych pragnień, zmiany postawy życia?
Krzysztof Wons SDS/Salwator

Ksiądz  wikariusz Piotr Olszówka
300 lat budowy Kościoła Łaski w Jeleniej Górze

Odpust pod Krzyżem Chrystusa

14 września b.r. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze miały miejsce uroczystości odpustowe. Eucharystię w sanktuarium Świętego Krzyża celebrował J.E. Ks. Bp Zbigniew Kiernikowski. W Słowie Bożym Biskup Legnicki powiedział m.in. Dziś adorujemy Krzyż, nie Krzyż sam w sobie, lecz Krzyż Chrystusa. Krzyż, na którym Chrystus otworzył nam drogę do Prawdy, bardzo często niewygodnej dla nas samych, ale w konsekwencji dającej nam życie wieczne.
     CZYTAJ WIĘCEJ ...


Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
Raduj się matko Polsko.
23 września b.r. w sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (RZAWP). Było to kolejne wydarzenie artystyczne wpisane przez proboszcza ks. prał. płk Andrzeja Bokieja w obchody 300-lecia budowy kościoła. Licznie zgromadzona publiczność miała przyjemność wysłuchania muzyki instrumentalnej i wokalnej z  różnych epok, ukazującej bogactwo kultury narodowej Polski i innych państw. Orkiestra oraz soliści: Anna Grabowska - Nadwodna (sopran),  Krzysztof  Ciupiński - Świątek (tenor) i Marcin Nowak (klarnet) - wykonali utwory o charakterze religijnym, patriotycznym i narodowym. Zespołem dyrygował kierownik orkiestry koncertowej Grzegorz Mielimąka
CZYTAJ WIĘCEJ...
Ksiądz wikariusz Janusz Diament

                                                    Kremówki to nie wszystko
W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”. Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.....

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

                              Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES.....
                                                                        

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

Drodzy jeleniogórzanie, drodzy internauci,

                                      Co dobrego w Jeleniej Górze?

   
W grudniowej migawce z Jeleniej Góry podana była informacja o Mszy św. zamówionej przez nowo wybranego prezydenta Miasta p. Jerzego Łużniaka, który wraz ze swoimi radnymi i innymi pracownikami Urzędu modlili się 20-go listopada w Bazylice św. św. Erazma i Pankracego - przed zaprzysiężeniem otrzymanych funkcji w nowej kadencji.
                                                                     Wasza siostra w Chrystusie Panu Ewa C.

                                                                                
  czytaj dalej   1.  Dziś pierwsza niedziela miesiąca:
  Zmiana Tajemnic Żywego Różańca o 12.45
  Adoracja Najświętszego Sakramentu po mszy świętej o 13.00

2. W przyszły poniedziałek 11 lutego wspomnienie Matki Bożej z Lourdes - Światowy Dzień Chorych. Już dziś zapraszamy wszystkich Chorych na mszę świętą z udzieleniem sakramentu namaszczenia o godz. 18.00

3. W tym tygodniu zakończyliśmy
duszpasterskie odwiedziny rodzin naszej parafii - dziękujemy za ten czas wspólnej modlitwy, Waszej serdeczności, dobroci, życzliwości i cenne wskazówki.

4 Dzieciom, młodzieży i dorosłym przebywającym na feriach zimowych, życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku.

Informujemy, że komunia świętej w naszej parafii będzie miała miejsce 12 maja, rocznica 19 maja, a bierzmowanie odbędzie się 31 maja. Po feriach podaną terminy spotkań dla poszczególnych grup.

Polecamy prasę katolicką,  - można ją nabyć w zakrystii lub przy wyjściu z kościołaDzieciom i młodzieży rozpoczynającym ferie zimowe, życzymy bezpiecznego wypoczynku.

Historia kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, dawniej określanego mianem KOŚCIOŁAŁASKI " POD KRZŻEM CHRYSTUSA" jest ściśle  wpisana w historię Śląska i Jeleniej Góry. Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym, obchodzimy 300 letnią rocznicę ukończenia budowy naszej ŚWIĄTYNI.  Z tej okazji w kolejnych obrazach chcemy przedstawić piękno naszej Świątyni.
Kościół Łaski - historia  pdf.
cz.1   
cz.2      
cz.3      
cz.4 
Nasze organy od środka
Można zatrzymać odtwarzanie filmu i myszką wybierać dowolny widok.
UWAGA: sterowanie widokiem za pomocą tylko myszki.
 
 
 
Ewangelia na niedzielę.
Audio - 27 styczeń.
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
Google Maps
Msze Święte
Msze Święte
NIEDZIELA:
7.00 ,  8.30 , 10.00 , 11.30 , 13.00 , 18.00 , 20.00
DNI POWSZEDNIE:
7.00 , 7.30 , 18.00
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
 

  Kancelaria czynna:
od poniedziałku do piątku
w godzinach 16:00 - 18:00
i dodatkowo w poniedziałek i piątek
w godzinach 11:00 - 12:00
Msze Święte
NIEDZIELA:
7.00 ,  8.30 , 10.00 , 11.30 ,
13.00 , 18.00 , 20.00

DNI POWSZEDNIE:
7.30 , 18.00
  Kancelaria czynna:
od poniedziałku do piątku
w godzinach 16:00 - 18:00
i dodatkowo w poniedziałek i piątek
w godzinach 11:00 - 12:00
WYCIECZKI PO SANKTUARIUM

1 KWIETNIA - 31 PAźDZIERNIKA
Zwiedzanie kościoła od poniedziałku do czwartku w godz. 10,00 - 16,00
w piątki w godzinach 12,00 - 16,00
w soboty w godzinach od 10,00 - 16,00 *
należy się liczyć z możliwoącią ślubów - wtedy zwiedzanie kościoła nie jest możliwe
w niedziele - tylko między Mszami, po uzgodnieniu z kościelnym w zakrystii.

1 LISTOPADA - 31 MARCA
po telefonicznym uzgodnieniu - 605-938-513
Wejście do kościoła dla grup i indywidualnie - przez Pielgrzymkowy Punkt Informacyjny
(wejście w narożniku za pomnikiem)
  W tym tygodniu polecamy.
Ewangelia na niedzielę.
Audio - 3 luty.
SOS dla duszy - rozmowa w potrzebie. Ksiądz JANUSZ w każdą środę od godz. 16.00  do 18.00. dla każdego znajdzie czas i wysłucha. W naszej parafii możemy skorzystać z pomocy w chwili zwątpienia

   W TYM TYGODNIU WYDARZENIA LITURGICZNE
2 luty -Święto ofiarowania Pańskiego
czytaj więcej...

Ewangelia Mateusza - film


   1.  Dziś pierwsza niedziela miesiąca:
  Zmiana Tajemnic Żywego Różańca o 12.45
  Adoracja Najświętszego Sakramentu po mszy świętej o 13.00

2. W przyszły poniedziałek 11 lutego wspomnienie Matki Bożej z Lourdes - Światowy Dzień Chorych. Już dziś zapraszamy wszystkich Chorych na mszę świętą z udzieleniem sakramentu namaszczenia o godz. 18.00

3. W tym tygodniu zakończyliśmy
duszpasterskie odwiedziny rodzin naszej parafii - dziękujemy za ten czas wspólnej modlitwy, Waszej serdeczności, dobroci, życzliwości i cenne wskazówki.

4 Dzieciom, młodzieży i dorosłym przebywającym na feriach zimowych, życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku.

Informujemy, że komunia świętej w naszej parafii będzie miała miejsce 12 maja, rocznica 19 maja, a bierzmowanie odbędzie się 31 maja. Po feriach podaną terminy spotkań dla poszczególnych grup.

Polecamy prasę katolicką,  - można ją nabyć w zakrystii lub przy wyjściu z kościołaDzieciom i młodzieży rozpoczynającym ferie zimowe, życzymy bezpiecznego wypoczynku.

Historia kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, dawniej określanego mianem KOŚCIOŁAŁASKI " POD KRZŻEM CHRYSTUSA" jest ściśle  wpisana w historię Śląska i Jeleniej Góry. Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym, obchodzimy 300 letnią rocznicę ukończenia budowy naszej ŚWIĄTYNI.  Z tej okazji w kolejnych obrazach chcemy przedstawić piękno naszej Świątyni.
Kościół Łaski - historia  pdf.
cz.1   
cz.2      
cz.3      
cz.4 
Nasze organy od środka
Można zatrzymać odtwarzanie filmu i myszką wybierać dowolny widok.
UWAGA: sterowanie widokiem za pomocą tylko myszki.
Ewangelia (Łk 4, 21-30)
Jezus odrzucony w Nazarecie

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Kiedy Jezus przyszedł do Nazaretu, przemówił do ludu w synagodze:

«Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście». A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym łaski słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: «Czy nie jest to syn Józefa?»

Wtedy rzekł do nich: «Z pewnością powiecie Mi to przysłowie: Lekarzu, ulecz samego siebie; dokonajże i tu, w swojej ojczyźnie, tego, co wydarzyło się, jak słyszeliśmy, w Kafarnaum».

I dodał: «Zaprawdę, powiadam wam: Żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Naprawdę, mówię wam: Wiele wdów było w Izraelu za czasów Eliasza, kiedy niebo pozostawało zamknięte przez trzy lata i sześć miesięcy, tak że wielki głód panował w całym kraju; a Eliasz do żadnej z nich nie został posłany, tylko do owej wdowy w Sarepcie Sydońskiej. I wielu trędowatych było w Izraelu za proroka Elizeusza, a żaden z nich nie został oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman».

Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwawszy się z miejsc, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na urwisko góry, na której zbudowane było ich miasto, aby Go strącić. On jednak, przeszedłszy pośród nich, oddalił się.

ROZWAŻANIA
Zwrócę uwagę na to, że Jezus rozpoczyna swoją działalność publiczną od przegranej. Oto pierwszy obraz Jezusa: Jezus ponoszący porażkę, niesłuchany, niechciany, wyrzucony z miasta. Będę kontemplował i podziwiał Jezusa, który w dramatycznej sytuacji zachowuje absolutną wolność i nie cofa się przed głoszeniem Ewangelii bez sukcesu (ww. 28-30).

Czy potrafi ę opowiedzieć się za słabym Jezusem? Czy potrafi ę publicznie przyznawać się do mało popularnej Ewangelii? Jak zachowuję się wówczas, gdy wyczuwam, że moje ewangeliczne wartości są pogardzane i wyśmiewane? Zwierzę się Jezusowi z moich wątpliwości i słabości.

Zwrócę uwagę na fakt, że na początku „oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione” (w. 20). Miał wielu wielbicieli. Jezus znajduje się pod presją oczekiwań słuchaczy, stoi wobec pokusy dostosowania się do ich pragnień i potrzeb.

Tymczasem przemawia z pełną wolnością i skłania ludzi do zmiany myślenia. Mają dostosować życie do Ewangelii, a nie odwrotnie. Czy potrafi ę słuchać prawdy Ewangelii w całkowitej wolności? Czy nie unikam słów, wyzwań Jezusa, które żądają zmiany mojego myślenia, rezygnacji ze złych pragnień, zmiany postawy życia?
Krzysztof Wons SDS/Salwator

Ksiądz  wikariusz Piotr Olszówka
300 lat budowy Kościoła Łaski w Jeleniej Górze

Odpust pod Krzyżem Chrystusa

14 września b.r. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze miały miejsce uroczystości odpustowe. Eucharystię w sanktuarium Świętego Krzyża celebrował J.E. Ks. Bp Zbigniew Kiernikowski. W Słowie Bożym Biskup Legnicki powiedział m.in. Dziś adorujemy Krzyż, nie Krzyż sam w sobie, lecz Krzyż Chrystusa. Krzyż, na którym Chrystus otworzył nam drogę do Prawdy, bardzo często niewygodnej dla nas samych, ale w konsekwencji dającej nam życie wieczne.
     CZYTAJ WIĘCEJ ...


Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
Raduj się matko Polsko.
23 września b.r. w sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (RZAWP). Było to kolejne wydarzenie artystyczne wpisane przez proboszcza ks. prał. płk Andrzeja Bokieja w obchody 300-lecia budowy kościoła. Licznie zgromadzona publiczność miała przyjemność wysłuchania muzyki instrumentalnej i wokalnej z  różnych epok, ukazującej bogactwo kultury narodowej Polski i innych państw. Orkiestra oraz soliści: Anna Grabowska - Nadwodna (sopran),  Krzysztof  Ciupiński - Świątek (tenor) i Marcin Nowak (klarnet) - wykonali utwory o charakterze religijnym, patriotycznym i narodowym. Zespołem dyrygował kierownik orkiestry koncertowej Grzegorz Mielimąka
CZYTAJ WIĘCEJ...
Ksiądz wikariusz Janusz Diament

                                                    Kremówki to nie wszystko
W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”. Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.....

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

                              Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES.....
                                                                        

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

Drodzy jeleniogórzanie, drodzy internauci,

                                      Co dobrego w Jeleniej Górze?

   
W grudniowej migawce z Jeleniej Góry podana była informacja o Mszy św. zamówionej przez nowo wybranego prezydenta Miasta p. Jerzego Łużniaka, który wraz ze swoimi radnymi i innymi pracownikami Urzędu modlili się 20-go listopada w Bazylice św. św. Erazma i Pankracego - przed zaprzysiężeniem otrzymanych funkcji w nowej kadencji.
                                                                     Wasza siostra w Chrystusie Panu Ewa C.

                                                                                
  czytaj dalej


     e-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze

Odnowienie,elewacji i stolarki naszego Sanktuarium .
zawdzięczamy  naszym sponsorom. Duszpasterze i parafianie składają serdeczne podziękowania :
Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MSWiA, KGHM, Miastu Jelenia Góra
Polskiej Grupie Energetycznej
monitoring pozycji
Strona w języku niemieckim