OGŁOSZENIA PARAFIALNE
2 października - Dwudziesta Siódma Niedziela zwykła


1. Spowiedź święta w tygodniu 15 minut przed Mszą świętą.

2. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę o godz. 18:00.

3. Pierwszy piątek miesiąca, 7 września - spowiedź od godz.17:00.

4. Adoracja relikwii Krzyża w piątek o godz. 09:30 św., o 10:00 Msza św., o 10:30 nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

5. Spotkanie z kandydatami do sakramentu bierzmowania w piątek 7 października o godz. 19:00

6. Nabożeństwo Różańcowe w październiku:
- w dni powszednie o 17:30;
- w niedziele o 18:30.

7. W zakrystii dostępne są nowe numery prasy katolickiej. Dodatkowo Extra Gość Niedzielny poświęcony w całości św. Faustynie.

8. Dzień Papieski 16 października. Zapraszamy na V Dni Muzyki Papieskiej o godz. 16:00. Usłyszymy Mszę Koronacyjną W.A. Mozarta w wykonaniu chóru i orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Szymona Makowskiego. Organizatorem jest Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych oraz nasza parafia.

9. W przyszłą niedzielę, 9 października w naszej parafii wygłosi kazania ks. Paweł Antosiak ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Opowie o sytuacji prześladowanych chrześcijan w Syrii Iraku i Afryce. Po Mszy św.  będzie można osobiście porozmawiać z księdzem Pawłem oraz wesprzeć realizowane przez stowarzyszenie projekty ofiarą złożoną do puszki. 

10. Poświęcenie różańców dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. w przyszłą niedzielę 9 października o godz. 11:30. Dzieci komunijne zapraszamy na różaniec w poniedziałki, środy i piątki 17:30

11. Pielgrzymka -
Italia - śladami świętości w terminie 27.04- 07.05 (weekend majowy). Zapisy i szczegóły u księdza Janusza.

12. Nauki przedślubne rozpoczniemy w niedzielę 23 października o godz. 17:00.

13. W tym tygodniu Kościół wspomina:
-św. Franciszka z Asyżu 4 października,
- Faustynę Kowalską w środę, 5 października (Msza z błogosławieństwem relikwiami),
- MB Różańcowej w piątek, 7 października.


Prasa katolickaNiedziela, Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny – dostępna w zakrystii i przy wyjściu z kościoła.


Składamy serdeczne podziękowania za wszelkie dobro jakiego od Was doświadczamy i polecamy się również Waszej modlitwie.
Wszystkim parafianom i gościom życzymy Bożego błogosławieństwa na czas wypoczynku, ale także pracy.
                  2 Października 2022 r.
   W TYM TYGODNIU POLECANE  
    WYDARZENIA LITURGICZNE

- poniedziałek - Dzień Powszedni.
- wtorek - Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu.
- środa - Wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy.
- czwartek - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Brunona, prezbitera.
- piątek- Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

- sobota - Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę.
Ewangelia (Łk 17, 5-10)
Służyć z pokorą

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Apostołowie prosili Pana: «Dodaj nam wiary». Pan rzekł: «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze”, a byłaby wam posłuszna.

Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: „Pójdź zaraz i siądź do stołu”? Czy nie powie mu raczej: „Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił”? Czy okazuje wdzięczność słudze za to, że wykonał to, co mu polecono?

Tak i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono, mówcie: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać”».

Rozważania

Wyobrażę sobie obraz apostołów rozmawiających z Jezusem. Stanę pośród nich. Będę się przysłuchiwał, jak serdecznie rozmawiają z Jezusem. Spróbuję wczuć się w prośbę, z którą zwracają się do Jezusa: „Przymnóż nam wiary” (w. 5).

Dzięki otrzymanej łasce wiary i powołania jestem blisko Jezusa, podobnie jak apostołowie. Czy podobnie jak oni z przejęciem modlę się o pomnożenie mojej wiary?

Jezus używa porównania „posłusznej morwy” (w. 6), ukazując mi, jak wiele może zdziałać człowiek, kiedy kieruje się silną wiarą. Jakie znaczenie ma dla mnie wiara na co dzień?

Przypomnę sobie sytuacje największych doświadczeń, które przeżyłem w moim dotychczasowym życiu. Czy moja wiara w tych sytuacjach umacniała się czy malała? Co mogę powiedzieć Jezusowi o mojej ufności do Niego?

Jezus używa porównania „o sługach pokornych” (ww. 7-9). Przypomina mi, że autentyczna wiara ujawnia się w postawie pokornej służby i posłuszeństwa. Wiara bez uczynków jest martwa.

Czy przeżywanie wiary na co dzień rodzi we mnie pragnienie służby? Co mogę powiedzieć o mojej postawie służby w rodzinie czy wspólnocie, w której żyję? Czy jest we mnie hojność i bezpretensjonalność? Czy moje usługiwanie innym jest ciche i bezinteresowne?

W serdecznej rozmowie z Jezusem będę prosił, aby umocnił moją wiarę, zwłaszcza w czasie trudnych doświadczeń. Poproszę Jezusa, aby nauczył mnie postawy służby i skromności, zwłaszcza wobec tych, z którymi żyję na co dzień. Będę powtarzał żarliwie prośbę: „Przymnóż mi wiary”.
Krzysztof Wons SDS/Salwator

Ksiądz wikariusz Janusz Diament

Krzyż Jezusa  WIĘCEJ.....

Kremówki to nie wszystko

W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”. Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.....

             CZYTAJ WIECEJ ...

                                   Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES.....
                                                                        

                   CZYTAJ WIECEJ ...
Twarze współczesnego człowieka
Ks. Janusz Diament
Jak wygląda Twoje oblicze w świetle Chrystusa? Takie pytanie mógłby zadać każdemu z nas Jan Paweł II, gdyby
ponownie po czterdziestu latach od pierwszej pielgrzymki do ojczyzny znów wybrał się w podróż apostolską do
Polski. Jaka obecnie byłaby na nie odpowiedź człowieka?
Czy nie byłoby w nas strachu gdyby Chrystus prześwietlił nasze serca? Ile w nas pozostało jeszcze z nauczania pa-
pieża Polaka, jak wygląda „Odnowione oblicze tej ziemi?”.

                  CZYTAJ WIECEJ ...

I Turniej Tenisa stołowego im. św. Stanisława Kostki dla służby liturgicznej z dekanatu Jelenia Góra Wschód.
W sobotę 17 września  w przeddzień święta Patrona dzieci i młodzieży odbył się I Turniej Tenisa stołowego im. św. Stanisława Kostki dla Służby liturgicznej z dekanatu Jelenia Góra Wschód.  Spotkanie dla ministrantów i lektorów rozpoczęło się o godz. 9.00 Mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża św., którą celebrowali: ks. Janusz Diament – wikariusz tamtejszej parafii, ks. Krzysztof Zagrodny – nowo wybrany dekanalny duszpasterz służby liturgicznej, który wygłosił słowo Boże o św. Patronie i jego aktualnym przesłaniu dla dzisiejszej młodzieży oraz ks. Jakub Bochyński, który przewodniczył Eucharystii.

Następnie rozpoczęły się rozgrywki sportowe w kategoriach: Ministrant, lektor, kapłan oraz tzw. Ligi Mistrzów, która składała się z zawodników, którzy zwyciężyli w swoich kategoriach i z zaproszonych gości. W Turnieju wzięło udział kilkunastu zawodników z parafii jeleniogórskich oraz okolic.

Spotkanie dla służby liturgicznej zakończyło się wspólnym posiłkiem i rozdaniem Pucharów.


      Poczta e-mail:
kancelaria                      
krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl

administrator WWW    admin_www@kosciolgarnizonowy.pl
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze