Ogłoszenia Parafialne

  W TYM TYGODNIU WYDARZENIA LITURGICZNE.
22 listopad -
Wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy.
  Patronka muzyki kościelnej
zobacz...
            
   Podziękowania:
   Prace przy elewacji naszej świątyni są na ukończeniu. Serdecznie dziękujemy za wszelkie formy wsparcia. Prosimy o modlitwę by rozpoczęte dzieła mogły zostać sfinalizowane . Wszystkich ofiarodawców  polecamy  Miłosiernemu  Bogu.

Któż z nas nie był świadkiem sytuacji, gdy podczas Mszy dziecko zaczyna płakać, krzyczeć, zaczepiać sąsiadów albo jeździć swoim plastikowym samochodzikiem po sąsiednich ławkach. Poradnik dla rodziców w zakładce "Dla najmłodszych"
.

Katechizm dla Polskiego dziecka    czytaj więcej
   Poznaj historię naszej Świątyni.
Do nabycia Punkcie Informacyjnym film na płycie DVD związany z historią naszego kościoła. KOŚCIÓŁ ŁASKI to  Świątynia symboli i tajemnic.
Cena płyty 10 zł.
Kosciol Laski
Kosciol Laski 2
Podwyższenie Krzyża Świętego (także: Pańskiego) - święto obchodzone zarówno w kościele zachodnim jak i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. Nabożeństwa ku jego czci sięgają początków chrześcijaństwa.
Meditatio

Zakurzone karty...


Nazwa  nawiązuje do faktu, że niektóre z ksiąg Pisma Świętego nie znajdują się zbyt często w polu zainteresowań czytających Biblię. Smutnym faktem jest, że również przez kaznodziejów są one traktowane „po macoszemu”.
Jednak w przypadku Słowa Bożego nie ma tekstów „pierwszej”, bądź „drugiej kategorii”.
Mieszkańcy Jerozolimy
ZAKURZONE KARTY więcej....

Wiara człowieka nie jest oparta na fantazji i abstrakcji, lecz ma mocne osadzenie na świadectwie osób, które słyszały słowa Jezusa i widziały dokonywane przez Niego znaki. Wiara żywa nie polega tylko na przyjęciu odpowiednich prawd wiary, lecz na całkowitym zawierzeniu Słowu Boga, które stanowi lekarstwo i pokarm dla życia każdego człowieka.


"
Trud proroka" -  więcej....
Biblia Tysiąclecia
      
w mp3 cała
Ostatnio dodane:
       
Czytania na każdy dzień wg. mateusz.pl

 
 
 
Msze Święte
              Plan nabożeństw
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - środa godz 18.00
   Koronka do Miłosierdzia Bożego - czwartek godz 18.00
  
Droga Krzyżowa - piątek godz. 10.00


    Gorzkie Żale z kazaniem    pasyjnym - niedziela godz. 17.00
Msze Święte
NIEDZIELA:
7.00 ,  8.30 , 10.00 , 11.30 , 13.00 , 18.00 , 20.00
DNI POWSZEDNIE:
7.00 , 7.30 , 18.00
 
Wszystkie materiały filmowe przenoszone są do  naszego kanału filmowego na Youtube. oraz Facebooka
Google Maps
Darem modlitwy ogarniamy Solenizantów i Jubilatów.
    Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu.
 
 
 
 
 
 
  Kancelaria czynna:
od poniedziałku do piątku
w godzinach 16:00 - 18:00
i dodatkowo w poniedziałek i piątek
w godzinach 11:00 - 12:00
 
 
W tym tygodniu ( 19 listopad)  Kościół św. wspomina:
- poniedziałek:Wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego.
- wtorek:-Wspomnienie Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny
- środa :- Wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy
- czwartek:- Wspomnienie św. Klemensa I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Kolumbana, opata
- piątek - Wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Dung-Lac, prezbitera, i Towarzyszy
- sobota - Wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza (Franciszki Siedliskiej), zakonnicy
Czytanie biblijne
               19 listopad 2017 r.
            Trzydziesta Trzecia Niedziela zwykła


  

1. Spotkanie dla rodziców
dzieci komunijnych z klas III SP odbędzie się za tydzień w niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11:30.

2. Trzecia niedziela miesiąca. Obecnie zbieramy ofiary na pokrycie kosztów związanych z wykonanymi pracami przy elewacji, stolarce okiennej i drzwiowej, oraz wymianą rynien. Musimy także zabezpieczyć się finansowo na prace ziemne przy naprawie odwodnienia kościoła. Za dotychczasową pomoc i zrozumienie z serca dziękujemy. Wszystkich utrzymujących i wspierających naszą świątynię polecamy Dobremu Bogu.

3. Młode i sprawne fizycznie osoby  prosimy o pomc w sprzątariu kościoła po skończonych
pracach remontowych. Sprzątanie planujemy na sobotą na godzinę 9:00.

4. W Przyszłą niedzielę uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

5. Zbiórka dla ministrantów i lektorów w sobotę o godzinie 9.00.

6.. Do końca roku są wolne intencje Mszy Świętych. Zachęcamy do ofiarowania Mszy Świętej za zmarłych, bo jak mówił św. Tomasz p Akwinu: "Nie ma innej ofiary przez którą dusze rychlej wybawione być mogą z czyśćca, nad ofiarę Mszy Św.”

7.  Msze Święte na nowy rok kalendarzowy możemy rezerwować w kancelarii.

8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, do nabycia Niedziela, Gość Niectzielny.

W tym tygodniu modlitwie wypominkowej polecamy zmarłych mieszkańców  ulic: wg. wykazu poniżej

  Witamy Gości i Wspólnotę Parafialną
Ewangelia (Mt 25, 14-30)
Przypowieść o talentach

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:

«Podobnie jest z królestwem niebieskim jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obieg i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i, rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana.

Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi.

Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: „Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”

Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: „Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”

Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: „Panie, wiedziałem, że jesteś człowiekiem twardym: żniesz tam, gdzie nie posiałeś, i zbierasz tam, gdzie nie rozsypałeś. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność!” Odrzekł mu pan jego: „Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że żnę tam, gdzie nie posiałem, i zbieram tam, gdzie nie rozsypałem. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz - w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”».

ROZAWAŻANIA
„Przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek” (w. 14). Uświadomię sobie, że Bóg powołując mnie do życia, przekazał mi swój majątek. Tym majątkiem jestem ja i talenty, które mi dał. Bardzo Mu na mnie zależy.
Jak głęboko wierzę w prawdę, że nabrałem wartości w oczach Bożych i że On mnie miłuje (por. Iz 43,4)? Jakie jest moje poczucie własnej wartości? Czy moje życie i powołanie przeżywam jako dar? Czy są one dla mnie źródłem radości?

„Każdemu dał według jego zdolności” (w. 15). Nie ma człowieka, którego Bóg by nie obdarował. Każdy otrzymuje pełnię darów według zamiarów Stwórcy. Jakie są moje największe talenty?

Za które z talentów chciałbym Panu Bogu szczególnie podziękować? Czy potrafi ę zaakceptować moje braki? Czy nie ulegam kompleksom, uczuciu zazdrości?

Talenty otrzymane od Boga kryją w sobie ogromną moc rozwoju. Są dla mnie wyzwaniem. Domagają się mojego współdziałania (ww. 19-25). Które z otrzymanych talentów najbardziej rozwijam, a które zakopuję?

Zauważę, że Jezus w przypowieści o talentach kładzie nacisk na „wierność w niewielu rzeczach” (ww. 21-23). Dla Boga nie jest najważniejsza wielość rzeczy, które wykonuję, ale wierność, z jaką podchodzę do najmniejszych obowiązków. Co mogę powiedzieć o wierności Bogu w drobnych rzeczach?

W modlitwie zawierzenia oddam Jezusowi swoje życiowe talenty, poproszę, aby był gospodarzem mojego majątku, strzegł go i pomagał pomnażać. Oddam Mu siebie, powtarzając: „Rozporządzaj moim życiem według Twoich zamierzeń!”.
Krzysztof Wons SDS/Salwator
Krzysztof Wons SDS/Salwator
 
 
 
Msze Święte
NIEDZIELA:
7.00 ,  8.30 , 10.00 , 11.30 ,
13.00 , 18.00 , 20.00

DNI POWSZEDNIE:
7.30 , 18.00
  Kancelaria czynna:
od poniedziałku do piątku
w godzinach 16:00 - 18:00
i dodatkowo w poniedziałek i piątek
w godzinach 11:00 - 12:00
1 LISTOPADA - 31 MARCA
Zwiedzanie koscioła dla grup po telefonicznym uzgodnieniu - 605-938-513
Wejście do kościoła dla grup i indywidualnie - przez Pielgrzymkowy Punkt Informacyjny
(wejście w narożniku za pomnikiem)
  W tym tygodniu polecamy

  W TYM TYGODNIU WYDARZENIA LITURGICZNE.

22 listopad -
Wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy.
  Patronka muzyki kościelnej
zobacz...
            
  19 listopad 2017 r.
Trzydziesta Trzecia Niedziela zwykła


1. Spotkanie dla rodziców dzieci komunijnych z klas III SP odbędzie się za tydzień w niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11:30.

2. Trzecia niedziela miesiąca. Obecnie zbieramy ofiary na pokrycie kosztów związanych z wykonanymi pracami przy elewacji, stolarce okiennej i drzwiowej, oraz wymianą rynien. Musimy także zabezpieczyć się finansowo na prace ziemne przy naprawie odwodnienia kościoła. Za dotychczasową pomoc i zrozumienie z serca dziękujemy. Wszystkich utrzymujących i wspierających naszą świątynię polecamy Dobremu Bogu.

3. Młode i sprawne fizycznie osoby  prosimy o pomc w sprzątariu kościoła po skończonych
pracach remontowych. Sprzątanie planujemy na sobotą na godzinę 9:00.

4. W Przyszłą niedzielę uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

5. Zbiórka dla miistrantów i lektorów w sobotę o godzinie 9.00.

6.. Do końca roku  są wolne intencje Mszy Świętych. Zachęcamy do ofiarowania Mszy Świętej za zmarłych, bo jak mówił św. Tomasz p Akwinu: "Nie ma innej ofiary przez którą dusze rychlej wybawione być mogą z czyśćca, nad ofiarę Mszy Św.”

7.  Msze Święte na nowy rok kalendarzowy możemy rezerwować w kancelarii.

8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, do nabycia Niedziela, Gość Niectzielny.
W tym tygodniu modlitwie wypominkowej polecamy zmarłych mieszkańców  ulic wg .poniższego wykazu.
Ewangelia (Mt 25, 14-30)
Przypowieść o talentach

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:

«Podobnie jest z królestwem niebieskim jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obieg i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i, rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana.

Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi.

Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: „Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”

Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: „Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”

Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: „Panie, wiedziałem, że jesteś człowiekiem twardym: żniesz tam, gdzie nie posiałeś, i zbierasz tam, gdzie nie rozsypałeś. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność!” Odrzekł mu pan jego: „Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że żnę tam, gdzie nie posiałem, i zbieram tam, gdzie nie rozsypałem. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz - w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”».

ROZAWAŻANIA
„Przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek” (w. 14). Uświadomię sobie, że Bóg powołując mnie do życia, przekazał mi swój majątek. Tym majątkiem jestem ja i talenty, które mi dał. Bardzo Mu na mnie zależy.
Jak głęboko wierzę w prawdę, że nabrałem wartości w oczach Bożych i że On mnie miłuje (por. Iz 43,4)? Jakie jest moje poczucie własnej wartości? Czy moje życie i powołanie przeżywam jako dar? Czy są one dla mnie źródłem radości?

„Każdemu dał według jego zdolności” (w. 15). Nie ma człowieka, którego Bóg by nie obdarował. Każdy otrzymuje pełnię darów według zamiarów Stwórcy. Jakie są moje największe talenty?

Za które z talentów chciałbym Panu Bogu szczególnie podziękować? Czy potrafi ę zaakceptować moje braki? Czy nie ulegam kompleksom, uczuciu zazdrości?

Talenty otrzymane od Boga kryją w sobie ogromną moc rozwoju. Są dla mnie wyzwaniem. Domagają się mojego współdziałania (ww. 19-25). Które z otrzymanych talentów najbardziej rozwijam, a które zakopuję?

Zauważę, że Jezus w przypowieści o talentach kładzie nacisk na „wierność w niewielu rzeczach” (ww. 21-23). Dla Boga nie jest najważniejsza wielość rzeczy, które wykonuję, ale wierność, z jaką podchodzę do najmniejszych obowiązków. Co mogę powiedzieć o wierności Bogu w drobnych rzeczach?

W modlitwie zawierzenia oddam Jezusowi swoje życiowe talenty, poproszę, aby był gospodarzem mojego majątku, strzegł go i pomagał pomnażać. Oddam Mu siebie, powtarzając: „Rozporządzaj moim życiem według Twoich zamierzeń!”.
Krzysztof Wons SDS/Salwator
Krzysztof Wons SDS/Salwator
     e-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze

Jesteśmy w trakcie odnawiania,elewacji i stolarki naszego Sanktuarium .
Zawdzięczamy to naszym sponsorom. Duszpasterze i parafianie składają serdeczne podziękowania :
Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MSWiA, KGHM, Miastu Jelenia Góra
Kaplica uzdrowień
W tym tygodniu polecamy czytanie biblijne
 
Czy widziałeś nasze organy od środka ???  Nie..... to zobacz.
Nasze organy od środka
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze
       e-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl