W TYM TYGODNIU WYDARZENIA LITURGICZNE
15 sierpień - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
czytaj więcej...
Wartościowy film chrześcijański.
Film dla całej rodziny...
Któż z nas nie był świadkiem sytuacji, gdy podczas Mszy dziecko zaczyna płakać, krzyczeć, zaczepiać sąsiadów albo jeździć swoim plastikowym samochodzikiem po sąsiednich ławkach. Poradnik dla rodziców w zakładce "Dla najmłodszych".

Katechizm dla Polskiego dziecka    czytaj więcej
Podwyższenie Krzyża Świętego (także: Pańskiego) - święto obchodzone zarówno w kościele zachodnim jak i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. Nabożeństwa ku jego czci sięgają początków chrześcijaństwa.
Meditatio

Zakurzone karty...


Nazwa  nawiązuje do faktu, że niektóre z ksiąg Pisma Świętego nie znajdują się zbyt często w polu zainteresowań czytających Biblię. Smutnym faktem jest, że również przez kaznodziejów są one traktowane „po macoszemu”.
Jednak w przypadku Słowa Bożego nie ma tekstów „pierwszej”, bądź „drugiej kategorii”.
Mieszkańcy Jerozolimy
ZAKURZONE KARTY więcej....

Wiara człowieka nie jest oparta na fantazji i abstrakcji, lecz ma mocne osadzenie na świadectwie osób, które słyszały słowa Jezusa i widziały dokonywane przez Niego znaki. Wiara żywa nie polega tylko na przyjęciu odpowiednich prawd wiary, lecz na całkowitym zawierzeniu Słowu Boga, które stanowi lekarstwo i pokarm dla życia każdego człowieka.


"
Trud proroka" -  więcej....
Biblia Tysiąclecia
      
w mp3 cała
       
Czytania na każdy dzień wg. mateusz.pl

 
 
 
              Plan nabożeństw
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - środa godz 18.00
   Koronka do Miłosierdzia Bożego - czwartek godz 18.00
  
Droga Krzyżowa - piątek godz. 10.00


    Gorzkie Żale z kazaniem    pasyjnym - niedziela godz. 17.00
 
Wszystkie materiały filmowe przenoszone są do  naszego kanału filmowego na Youtube. oraz Facebooka
 
 
 
 
 
 
 
W tym tygodniu ( 12 sierpień)  Kościół św. wspomina:
- poniedziałek- Wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża, i Hipolita, prezbitera
- wtorek-  Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika
- środa -Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- czwartek-Wspomnienie św. Stefana Węgierskiego-Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy
- piątek -Wspomnienie św. Jacka, prezbitera

- sobota - Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Czytanie biblijne
  Witamy Gości i Wspólnotę Parafialną
 
 
 
Kaplica uzdrowień
W tym tygodniu polecamy - film sferyczny.
 
Czy widziałeś nasze organy od środka ???  Nie..... to zobacz.
                12 sierpień 2018 r.            
       Dziewiętnasta Niedziela zwykła
         
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze
       e-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl

Ewangelia (J 6, 41-51)
Chleb żywy, który zstąpił z nieba

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Żydzi szemrali przeciwko Jezusowi, dlatego że powiedział: «Ja jestem chlebem, który z nieba zstąpił». I mówili: «Czyż to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę my znamy? Jakżeż może On teraz mówić: Z nieba zstąpiłem».

Jezus rzekł im w odpowiedzi: «Nie szemrajcie między sobą! Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał; Ja zaś wskrzeszę go w dniu ostatecznym. Napisane jest u Proroków: „Oni wszyscy będą uczniami Boga”. Każdy, kto od Ojca usłyszał i przyjął naukę, przyjdzie do Mnie. Nie znaczy to, aby ktokolwiek widział Ojca; jedynie Ten, który jest od Boga, widział Ojca. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, ma życie wieczne.

Ja jestem chlebem życia. Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. To jest chleb, który z nieba zstępuje: Kto go je, nie umrze. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje Ciało, wydane za życie świata».


ROZWAŻANIA


Drodzy jeleniogórzanie, drodzy internauci,

                        Co dobrego w Jeleniej Górze?

Drodzy Jeleniogórzanie!

W sierpniowym kąciku chciałabym ukazać mało zauważaną, bo i mało widoczną, a jednak realnie istniejącą potęgę modlitwy wielu jeleniogórzan i jej owocność. Wiadomo, że nawet gdyby Miasto nasze słynęło z dobrobytu i wspaniałego zagospodarowania, to jednak bez ludzi wierzących, oddanych modlitwie byłoby bezduszne, puste, niemające nadprzyrodzonej perspektywy.E.C
                                                                                        CZYTAJ DALEJ...
                           Rozmowy o Dobrej Nowinie
         z Księdzem Biskupem Zbigniewem Kiernikowskim - biskupem legnickim

Wydarzenie z manną i z przepiórkami, o których mowa w liturgii 18 Niedzieli B , miało miejsce na pustyni. Było to krótko po wyzwoleńczym wyjściu z Egiptu i po cudowny przejściu przez Morze Czerwone.

Wobec trudności, z jakimi spotkali się Izraelici na pustyni lud zaczął szemrać przeciwko Mojżeszowi i Aaronowi wspominając swoje zabezpieczenia życiowe jakie mieli w Egipcie. Nie byli już pomni faktu wyzwolenia z niewoli i doświadczenia cudownego działania Boga w ich życiu. Chcieli, być „tu i teraz” nasyceni.

Wówczas Bóg dał im pokarm z nieba. Był to znak, że będzie nad nimi czuwał w ich zwykłych potrzebach. Ten pokarm z nieba oznaczał jednakże także fakt potrzeby wzrastania w świadomości, że ich życie zależy od Boga, jako jedynego Pana i Sprawcy wszystkiego.

Dlatego jest wprost powiedziane: „Lud będzie wychodził i każdego dnia będzie zbierał według potrzeby dziennej. Chcę ich także doświadczyć, czy pójdą za moimi rozkazami czy też nie”. Można powiedzieć, że korzystanie z tego chleba z nieba było obwarowane posłuszeństwem. Nie było to zabezpieczenie trwałe w sensie zgromadzenia „materiału” zabezpieczającego egzystencję, lecz wiązanie ludzi (wybranego Narodu) z Bogiem, który ich prowadzi i który wiąże się z tym Ludem po to, by ich prowadzić.

Sens tego pokarmu jest więc taki: Jego walor nie polega na tym, że go mamy, lecz że przez otrzymywanie tego pokarmu poznajemy Pana, który nas karmi odpowiednio w każdym czasie.

Zawartość tego pokarmu (jego „materia” czy jego „substancja”) może być różna w zależności od okoliczności i sytuacji potrzebującego. Dawca natomiast jest zawsze ten sam. On wie, czego potrzebujemy.

Ostatecznie tym pokarmem, jak powie i jak sprawi sam Jezus, jest Jego Ciało za nas wydane. Jest to Jego osobisty dar z siebie sprawiany mocą Ojca. Jest to pokarm nie dla zabezpieczenia naszej ludzkiej egzystencji według naszych oczekiwań, ale pokarm, który wprowadza nas przyjmujących w zjednoczenie i ścisłą więź z Tym, który siebie daje.

Bp ZbK
   
                                                                                  12- 19 sierpnia 2018
1. Jutro Nabożeństwo fatimskie - rozpoczęcie mszą świętą o godz. 18.00, a po niej procesja z figurą Matki Bożej i różańcowa modlitwa.

2. We środę Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - msze święte o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i ostatnia o 18.00. Tradycyjnie w tym dniu poświęcamy wianki, kwiaty i zioła.

    15 sierpnia to także Święto Wojska Polskiego - o godz. 11.30 od Bramy Wojanowskiej przemarsz Żołnierzy i Orkiestry Wojskowej na plac przy naszym kościele, gdzie będą miały miejsce okolicznościowe przemówienia i zostaną złożone kwiaty oraz nastąpi poświęcenie Sztandaru Żołnierzy Wojska Polskiego. Następnie uroczysta msza święta o godz. 13.00 z wręczeniem odznaczeń dla ks. płk. Andrzeja Bokieja i gen. Bronisława Pejkerta.

3. Adoracja relikwii Krzyża Świętego w piątek od godz. 9.30, następnie msza święta w intencjach zbiorowych (godz. 10.00) oraz nabożeństwo drogi krzyżowej.

  4. Kancelaria parafialna
w okresie wakacyjnym czynna tylko w poniedziałki, środy i piątki od 16.00  do 17.30

  5. Gościom przybywającym w naszej Parafii i mieście życzymy udanego wypoczynku i wielu łask Bożych.

  6. W tym tygodniu z naszej Wspólnoty do wieczności odeszły, świętej pamięci: Elżbieta Doszczak i Małgorzata Goździowska. Polecamy Zmarłe miłosierdziu Bożemu.
Historia kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, dawniej określanego mianem KOŚCIOŁAŁASKI " POD KRZŻEM CHRYSTUSA" jest ściśle  wpisana w historię Śląska i Jeleniej Góry. Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym, obchodzimy 300 letnią rocznicę ukończenia budowy naszej ŚWIĄTYNI.  Z tej okazji w kolejnych obrazach chcemy przedstawić piękno naszej Świątyni.
Kościół Łaski - historia  pdf.
cz.1   
cz.2      
cz.3      
cz.4 
Nasze organy od środka
Można zatrzymać odtwarzanie filmu i myszką wybierać dowolny widok.
UWAGA: sterowanie widokiem za pomocą tylko myszki.
 
 
 
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
Google Maps
  W miesiącach czerwiec, lipiec i sierpień
kancelaria czynna:
poniedziałki, środy i piątki
w godzinach 16:00 - 17:30

Msze Święte
Msze Święte
NIEDZIELA:
7.00 ,  8.30 , 10.00 , 11.30 , 13.00 , 18.00 , 20.00
DNI POWSZEDNIE:
7.00 , 7.30 , 18.00
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
 
Msze Święte
NIEDZIELA:
7.00 ,  8.30 , 10.00 , 11.30 ,
13.00 , 18.00 , 20.00

DNI POWSZEDNIE:
7.30 , 18.00
  Kancelaria czynna:
od poniedziałku do piątku
w godzinach 16:00 - 18:00
i dodatkowo w poniedziałek i piątek
w godzinach 11:00 - 12:00
1 KWIETNIA - 31 PAŹDZIERNIKA
Zwiedzanie kościoła od poniedziałku do czwartku w godz. 10,00 - 16,00
w piątki w godzinach 12,00 - 16,00
w sobot
y w godzinach od 10,00 - 16,00 *
należy się liczyć z możliwością ślubów - wtedy zwiedzanie kościoła nie jest możliwe
w niedziele - tylko między Mszami, po uzgodnieniu z kościelnym w zakrystii.


  W tym tygodniu polecamy

  W TYM TYGODNIU WYDARZENIA LITURGICZNE
15 sierpień - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
czytaj więcej...
Wartościowy film chrześcijański.
Film dla całej rodziny...

                                                                                  12- 19 sierpnia 2018
1. Jutro Nabożeństwo fatimskie - rozpoczęcie mszą świętą o godz. 18.00, a po niej procesja z figurą Matki Bożej i różańcowa modlitwa.
2. We środę Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - msze święte o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i ostatnia o 18.00. Tradycyjnie w tym dniu poświęcamy wianki, kwiaty i zioła.
   15 sierpnia to także Święto Wojska Polskiego - o godz. 11.30 od Bramy Wojanowskiej przemarsz Żołnierzy i Orkiestry Wojskowej na plac przy naszym kościele, gdzie będą miały miejsce okolicznościowe przemówienia i zostaną złożone kwiaty oraz nastąpi poświęcenie Sztandaru Żołnierzy Wojska Polskiego. Następnie uroczysta msza święta o godz. 13.00 z wręczeniem odznaczeń dla ks. płk. Andrzeja Bokieja i gen. Bronisława Pejkerta.
3. Adoracja relikwii Krzyża Świętego w piątek od godz. 9.30, następnie msza święta w intencjach zbiorowych (godz. 10.00) oraz nabożeństwo drogi krzyżowej.
  4. Kancelaria parafialna
w okresie wakacyjnym czynna tylko w poniedziałki, środy i piątki od 16.00  do 17.30
  5. Gościom przybywającym w naszej Parafii i mieście życzymy udanego wypoczynku i wielu łask Bożych.
  6. W tym tygodniu z naszej Wspólnoty do wieczności odeszły, świętej pamięci: Elżbieta Doszczak i Małgorzata Goździowska. Polecamy Zmarłe miłosierdziu Bożemu.
Historia kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, dawniej określanego mianem KOŚCIOŁAŁASKI " POD KRZŻEM CHRYSTUSA" jest ściśle  wpisana w historię Śląska i Jeleniej Góry. Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym, obchodzimy 300 letnią rocznicę ukończenia budowy naszej ŚWIĄTYNI.  Z tej okazji w kolejnych obrazach chcemy przedstawić piękno naszej Świątyni.
Kościół Łaski - historia  pdf.
cz.1   
cz.2      
cz.3      
cz.4 
Nasze organy od środka
Można zatrzymać odtwarzanie filmu i myszką wybierać dowolny widok.
UWAGA: sterowanie widokiem za pomocą tylko myszki.

Ewangelia (J 6, 41-51)
Chleb żywy, który zstąpił z nieba

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Żydzi szemrali przeciwko Jezusowi, dlatego że powiedział: «Ja jestem chlebem, który z nieba zstąpił». I mówili: «Czyż to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę my znamy? Jakżeż może On teraz mówić: Z nieba zstąpiłem».

Jezus rzekł im w odpowiedzi: «Nie szemrajcie między sobą! Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał; Ja zaś wskrzeszę go w dniu ostatecznym. Napisane jest u Proroków: „Oni wszyscy będą uczniami Boga”. Każdy, kto od Ojca usłyszał i przyjął naukę, przyjdzie do Mnie. Nie znaczy to, aby ktokolwiek widział Ojca; jedynie Ten, który jest od Boga, widział Ojca. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, ma życie wieczne.

Ja jestem chlebem życia. Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. To jest chleb, który z nieba zstępuje: Kto go je, nie umrze. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje Ciało, wydane za życie świata».


ROZWAŻANIA


Drodzy jeleniogórzanie, drodzy internauci,

                        Co dobrego w Jeleniej Górze?

Drodzy Jeleniogórzanie!

W sierpniowym kąciku chciałabym ukazać mało zauważaną, bo i mało widoczną, a jednak realnie istniejącą potęgę modlitwy wielu jeleniogórzan i jej owocność. Wiadomo, że nawet gdyby Miasto nasze słynęło z dobrobytu i wspaniałego zagospodarowania, to jednak bez ludzi wierzących, oddanych modlitwie byłoby bezduszne, puste, niemające nadprzyrodzonej perspektywy.E.C
                                                                                        CZYTAJ DALEJ...
                           Rozmowy o Dobrej Nowinie
         z Księdzem Biskupem Zbigniewem Kiernikowskim - biskupem legnickim

Wydarzenie z manną i z przepiórkami, o których mowa w liturgii 18 Niedzieli B , miało miejsce na pustyni. Było to krótko po wyzwoleńczym wyjściu z Egiptu i po cudowny przejściu przez Morze Czerwone.

Wobec trudności, z jakimi spotkali się Izraelici na pustyni lud zaczął szemrać przeciwko Mojżeszowi i Aaronowi wspominając swoje zabezpieczenia życiowe jakie mieli w Egipcie. Nie byli już pomni faktu wyzwolenia z niewoli i doświadczenia cudownego działania Boga w ich życiu. Chcieli, być „tu i teraz” nasyceni.

Wówczas Bóg dał im pokarm z nieba. Był to znak, że będzie nad nimi czuwał w ich zwykłych potrzebach. Ten pokarm z nieba oznaczał jednakże także fakt potrzeby wzrastania w świadomości, że ich życie zależy od Boga, jako jedynego Pana i Sprawcy wszystkiego.

Dlatego jest wprost powiedziane: „Lud będzie wychodził i każdego dnia będzie zbierał według potrzeby dziennej. Chcę ich także doświadczyć, czy pójdą za moimi rozkazami czy też nie”. Można powiedzieć, że korzystanie z tego chleba z nieba było obwarowane posłuszeństwem. Nie było to zabezpieczenie trwałe w sensie zgromadzenia „materiału” zabezpieczającego egzystencję, lecz wiązanie ludzi (wybranego Narodu) z Bogiem, który ich prowadzi i który wiąże się z tym Ludem po to, by ich prowadzić.

Sens tego pokarmu jest więc taki: Jego walor nie polega na tym, że go mamy, lecz że przez otrzymywanie tego pokarmu poznajemy Pana, który nas karmi odpowiednio w każdym czasie.

Zawartość tego pokarmu (jego „materia” czy jego „substancja”) może być różna w zależności od okoliczności i sytuacji potrzebującego. Dawca natomiast jest zawsze ten sam. On wie, czego potrzebujemy.

Ostatecznie tym pokarmem, jak powie i jak sprawi sam Jezus, jest Jego Ciało za nas wydane. Jest to Jego osobisty dar z siebie sprawiany mocą Ojca. Jest to pokarm nie dla zabezpieczenia naszej ludzkiej egzystencji według naszych oczekiwań, ale pokarm, który wprowadza nas przyjmujących w zjednoczenie i ścisłą więź z Tym, który siebie daje.

Bp ZbK
   
     e-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze

Odnowienie,elewacji i stolarki naszego Sanktuarium .
zawdzięczamy  naszym sponsorom. Duszpasterze i parafianie składają serdeczne podziękowania :
Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MSWiA, KGHM, Miastu Jelenia Góra
Polskiej Grupie Energetycznej
Strona w języku niemieckim