SOS dla duszy - rozmowa w potrzebie. Ksiądz JANUSZ w każdą środę od godz.
16.00  do 18.00. dla każdego znajdzie czas i wysłucha. W naszej parafii możemy
skorzystać z pomocy w chwili zwątpienia

  W TYM TYGODNIU WYDARZENIA LITURGICZNE
13 grudzień - Wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy.
czytaj więcej...

Film - dokument Historia chrześcijaństwa, odc.1

Któż z nas nie był świadkiem sytuacji, gdy podczas Mszy dziecko zaczyna płakać, krzyczeć, zaczepiać sąsiadów albo jeździć swoim plastikowym samochodzikiem po sąsiednich ławkach. Poradnik dla rodziców w zakładce "Dla najmłodszych".

Katechizm dla Polskiego dziecka    czytaj więcej
Podwyższenie Krzyża Świętego (także: Pańskiego) - święto obchodzone zarówno w kościele zachodnim jak i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. Nabożeństwa ku jego czci sięgają początków chrześcijaństwa.
Meditatio

Zakurzone karty...


Nazwa  nawiązuje do faktu, że niektóre z ksiąg Pisma Świętego nie znajdują się zbyt często w polu zainteresowań czytających Biblię. Smutnym faktem jest, że również przez kaznodziejów są one traktowane „po macoszemu”.
Jednak w przypadku Słowa Bożego nie ma tekstów „pierwszej”, bądź „drugiej kategorii”.
Mieszkańcy Jerozolimy
ZAKURZONE KARTY więcej....

Wiara człowieka nie jest oparta na fantazji i abstrakcji, lecz ma mocne osadzenie na świadectwie osób, które słyszały słowa Jezusa i widziały dokonywane przez Niego znaki. Wiara żywa nie polega tylko na przyjęciu odpowiednich prawd wiary, lecz na całkowitym zawierzeniu Słowu Boga, które stanowi lekarstwo i pokarm dla życia każdego człowieka.


"
Trud proroka" -  więcej....
Biblia Tysiąclecia
      
w mp3 cała
       
Czytania na każdy dzień wg. mateusz.pl

 
 
 
              Plan nabożeństw
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - środa godz 18.00
   Koronka do Miłosierdzia Bożego - czwartek godz 18.00
  
Droga Krzyżowa - piątek godz. 10.00


    Gorzkie Żale z kazaniem    pasyjnym - niedziela godz. 17.00
 
Wszystkie materiały filmowe przenoszone są do  naszego kanału filmowego na Youtube. oraz Facebooka
 
 
 
 
 
 
 
W tym tygodniu (9 grudzień)  Kościół św. wspomina:
- poniedziałek-dzień powszedni
- wtorek Wspomnienie św. Damazego I.
- środa -  Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe
-
czwartek-  Wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy
- piątek -Wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła
- sobota -dzień powszedni
Czytanie biblijne
  Witamy Gości i Wspólnotę Parafialną
 
 
 
Kaplica uzdrowień
W tym tygodniu polecamy.
 
Czy widziałeś nasze organy od środka ???  Nie..... to zobacz.
    9 Grudzień 2018 r.
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
         
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze
       e-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl
Ewangelia (Łk 3, 1-6)
Wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Było to w piętnastym roku rządów Tyberiusza Cezara. Gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei, Herod tetrarchą Galilei, brat jego Filip tetrarchą Iturei i Trachonitydy, Lizaniasz tetrarchą Abileny; za najwyższych kapłanów Annasza i Kajfasza skierowane zostało słowo Boże do Jana, syna Zachariasza, na pustyni.

Obchodził więc całą okolicę nad Jordanem i głosił chrzest nawrócenia dla odpuszczenia grzechów, jak jest napisane w księdze mów proroka Izajasza: «Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego! Każda dolina zostanie wypełniona, każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte staną się prostymi, a wyboiste drogami gładkimi! i wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże».

ROZWAŻANIA
Zauważę, że Bóg kieruje słowo do Jana w trudnym czasie i okolicznościach. Jest to czas ucisku i niewoli (ww. 1-2). Pomyślę o mojej codzienności. Czy wierzę, że Bóg kieruje swe słowo także do mnie w codziennych wydarzeniach? Co mogę powiedzieć o mojej postawie wyciszenia i słuchania?

Zauważę, że Bóg skierował słowo do Jana na pustyni (w. 2). Czy na co dzień szukam pustyni (cisza, modlitwa osobista, dni skupienia, rekolekcje)? Co najbardziej zakłóca mi ciszę i pokój serca?

Jan wzywa ludzi do nawrócenia (w 4-6). Czy jest we mnie pragnienie i chęć nawrócenia? Co mogę powiedzieć o moich codziennych rachunkach sumienia i o korzystaniu z Sakramentu Pokuty?

Jan wzywa mnie do „wyprostowania” ścieżek życia. Szczerze porozmawiam z Jezusem o tych zakamarkach mojego życia, które są wykrzywione zakłamaniem i porośnięte grzechem.

Propozycja ćwiczenia: Spróbuję narysować moją drogę do Jezu
sa (historia życia). Zaznaczę na niej daty i wydarzenia, które były dla mnie okazją do radości oraz te, kiedy dominował we mnie smutek.

Jak wygląda moja droga dzisiaj? Narysuję ją: opiszę wszystkie najbardziej kręte, wyboiste, naznaczone grzechem i potrzebujące wyprostowania drogi.

Będę wołał do Ducha Świętego o silne pragnienie i wolę zerwania z grzechem: „Uwolnij mnie od grzechu, który zniewala mnie najbardziej”.
Krzysztof Wons SDS/Salwator

Ksiądz  wikariusz Piotr Olszówka
300 lat budowy Kościoła Łaski w Jeleniej Górze

Odpust pod Krzyżem Chrystusa

14 września b.r. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze miały miejsce uroczystości odpustowe. Eucharystię w sanktuarium Świętego Krzyża celebrował J.E. Ks. Bp Zbigniew Kiernikowski. W Słowie Bożym Biskup Legnicki powiedział m.in. Dziś adorujemy Krzyż, nie Krzyż sam w sobie, lecz Krzyż Chrystusa. Krzyż, na którym Chrystus otworzył nam drogę do Prawdy, bardzo często niewygodnej dla nas samych, ale w konsekwencji dającej nam życie wieczne.
     CZYTAJ WIĘCEJ ...


Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
Raduj się matko Polsko.
23 września b.r. w sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (RZAWP). Było to kolejne wydarzenie artystyczne wpisane przez proboszcza ks. prał. płk Andrzeja Bokieja w obchody 300-lecia budowy kościoła. Licznie zgromadzona publiczność miała przyjemność wysłuchania muzyki instrumentalnej i wokalnej z  różnych epok, ukazującej bogactwo kultury narodowej Polski i innych państw. Orkiestra oraz soliści: Anna Grabowska - Nadwodna (sopran),  Krzysztof  Ciupiński - Świątek (tenor) i Marcin Nowak (klarnet) - wykonali utwory o charakterze religijnym, patriotycznym i narodowym. Zespołem dyrygował kierownik orkiestry koncertowej Grzegorz Mielimąka
CZYTAJ WIĘCEJ...
Ksiądz wikariusz Janusz Diament

                                                    Kremówki to nie wszystko
W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”. Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.....

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

                              Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES.....
                                                                        

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

Drodzy jeleniogórzanie, drodzy internauci,

                      
                                      Co dobrego w Jeleniej Górze?

   
Nie wszyscy wiedzą - a warto wiedzieć - że w Jeleniej Górze w listopadzie w czasie oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych (od 2 XI do 8 XI ) każdego roku - już od 13 lat! - na Starym Cmentarzu organizowane są wieczorne procesje różańcowe w intencji Zmarłych.

    Grupa około 60 osób prowadzona zwykle przez kapłanów zbiera się pod kaplicą cmentarną o godz. 19:00 i w ciągu godziny przemierza aleje cmentarne, modląc się głośno, chóralnie recytując, a nawet śpiewając Różaniec św. w intencji osób tam pochowanych, a także pochowanych w dalekich stronach, dokąd tylko nasza myśl może dotrzeć.

    Zaczęło się takie świętowanie 2 listopada A.D. 2005 - w roku odejścia do Pana św. Jana Pawła II. Modlitwę tę, wieczorne cmentarne procesje różańcowe zaproponował wtedy i wprowadził ks. Grzegorz Niwczyk - proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski oraz św. Franciszka z Asyżu, a w tym roku kontynuował ją nowy proboszcz ( od 1-go lutego 2018 r. ) ks. Rafał Berezowski.

    Działo się to ku wielkiej radości parafian, którzy są bardzo wdzięczni za tę kontynuację ks. Proboszczowi Rafałowi i dumni, że stanowią jedyną chyba parafię w Polsce, gdzie tak właśnie ofiarnie przeżywa się Oktawę.

    Jest to przecież pewna ofiara zostawić wszystkie zajęcia te pilne i te mniej pilne, a wybrać się na odległy cmentarz w pogodę i w niepogodę, wziąć ze sobą oświetlenie i nagłośnienie, wykorzystując siłę woli i dając świadectwo wiary i współczującej miłości do dusz w czyśćcu cierpiących.

    W ostatnim dniu oktawy celebrowana była Msza św., w której uczestniczyli jeleniogórzanie składający kartki z wypominkami. Wierzymy że nasz trud modlitwy wstawienniczej i uzyskane odpusty będą przyjęte przez Zmarłych z wdzięcznością.


    A teraz wspomnijmy to jeszcze raz. Załączamy artykuł zamieszczony w Niedzieli trzynaście lat temu - opis pierwszych wzruszeń w oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych. Zachęcam drogich czytelników do gorliwej modlitwy wstawienniczej za zmarłych przez cały rok. Niech dogmat o Świętych Obcowaniu żyje w naszych sercach.


       Wasza siostra w Chrystusie Panu - Ewa C.

Świat i człowiek bez Boga jest śmiertelnie chory na grzech, ale Adwent szczególnie dobitnie przypomina nam, że na ten rozpaczliwy stan ludzkości skuteczne lekarstwo znajduje się w Bogu żywym i prawdziwym, pragnącym komunii z człowiekiem.  W Bogu, do którego człowiek może mówić „Ty”. "Ty żałując świata wszego, śmiertelnie zachorzałego, przyniosłeś lekarstwo drogie, leczyć grzesznym rany srogie. "                          ( „Stworzycielu gwiazd świecących”).
1. Dziś druga niedziela adwentu, po każdej Mszy Świętej możemy nabyć przy bocznym wyjściu z kościoła opłatek oraz świece wigilijnego dzieła pomocy caritas na nasz wigilijny stół.

2. Zapraszamy na roraty od poniedziałku do piątku o godz. 18.00. Dzieci prosimy, aby przynosiły serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami.

3. Spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania z klas 6 i 7 szkoły podstawowej w przyszłą niedzielę po Mszy o godzinie 10:00

4. Dziś na mszy świętej o 11.30 dzieciom komunijnym zostaną poświęcone i rozdane książeczki; po mszy katecheza dla rodziców.

5. Zbiórka ministrantów w sobotę o 9.00 w salce na plebanii

6. Serdecznie zapraszamy wszystkich zapisanych na  Pielgrzymkę do Matki Bożej w Montserrat na weekend majowy oraz wszystkich zainteresowanych na spotkanie organizacyjne w środę po wieczornej Mszy Świętej do salki katechetycznej
Dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę i ofiary na rzecz naszego sanktuarium. Parafianom i Gościom przybywającym w naszej Parafii i mieście życzymy udanego wypoczynku i wielu łask Bożych.

Prasa katolicka
- Niedziela, Gość Niedzielny i inne - do nabycia w zakrystii i przy wyjściu z kościoła.

Dziękujemy wszystkim za wspólna modlitwę i ofiary na rzecz naszego Sanktuarium.

Parafianom i Gościom przybywającym w naszej Parafii i mieście życzymy udanego wypoczynku i wielu łask Bożych.
Historia kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, dawniej określanego mianem KOŚCIOŁAŁASKI " POD KRZŻEM CHRYSTUSA" jest ściśle  wpisana w historię Śląska i Jeleniej Góry. Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym, obchodzimy 300 letnią rocznicę ukończenia budowy naszej ŚWIĄTYNI.  Z tej okazji w kolejnych obrazach chcemy przedstawić piękno naszej Świątyni.
Kościół Łaski - historia  pdf.
cz.1   
cz.2      
cz.3      
cz.4 
Nasze organy od środka
Można zatrzymać odtwarzanie filmu i myszką wybierać dowolny widok.
UWAGA: sterowanie widokiem za pomocą tylko myszki.
 
 
 
Ewangelia na niedzielę.
Audio - 9 grudzień.
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
Google Maps
Msze Święte
Msze Święte
NIEDZIELA:
7.00 ,  8.30 , 10.00 , 11.30 , 13.00 , 18.00 , 20.00
DNI POWSZEDNIE:
7.00 , 7.30 , 18.00
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
 

  Kancelaria czynna:
od poniedziałku do piątku
w godzinach 16:00 - 18:00
i dodatkowo w poniedziałek i piątek
w godzinach 11:00 - 12:00
Msze Święte
NIEDZIELA:
7.00 ,  8.30 , 10.00 , 11.30 ,
13.00 , 18.00 , 20.00

DNI POWSZEDNIE:
7.30 , 18.00
  Kancelaria czynna:
od poniedziałku do piątku
w godzinach 16:00 - 18:00
i dodatkowo w poniedziałek i piątek
w godzinach 11:00 - 12:00
WYCIECZKI PO SANKTUARIUM

1 KWIETNIA - 31 PAźDZIERNIKA
Zwiedzanie kościoła od poniedziałku do czwartku w godz. 10,00 - 16,00
w piątki w godzinach 12,00 - 16,00
w soboty w godzinach od 10,00 - 16,00 *
należy się liczyć z możliwoącią ślubów - wtedy zwiedzanie kościoła nie jest możliwe
w niedziele - tylko między Mszami, po uzgodnieniu z kościelnym w zakrystii.

1 LISTOPADA - 31 MARCA
po telefonicznym uzgodnieniu - 605-938-513
Wejście do kościoła dla grup i indywidualnie - przez Pielgrzymkowy Punkt Informacyjny
(wejście w narożniku za pomnikiem)
  W tym tygodniu polecamy czytanie
Ewangelia na niedzielę.
Audio -9 grudzien.
SOS dla duszy - rozmowa w potrzebie. Ksiądz JANUSZ w każdą środę od godz. 16.00  do 18.00. dla każdego znajdzie czas i wysłucha. W naszej parafii możemy skorzystać z pomocy w chwili zwątpienia

   W TYM TYGODNIU WYDARZENIA LITURGICZNE
13 grudzień - Wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy.
czytaj więcej...

Film- Historia chrześcijaństwa, odc.1

Świat i człowiek bez Boga jest śmiertelnie chory na grzech, ale Adwent szczególnie dobitnie przypomina nam, że na ten rozpaczliwy stan ludzkości skuteczne lekarstwo znajduje się w Bogu żywym i prawdziwym, pragnącym komunii z człowiekiem.  W Bogu, do którego człowiek może mówić „Ty”. "Ty żałując świata wszego, śmiertelnie zachorzałego, przyniosłeś lekarstwo drogie, leczyć grzesznym rany srogie. "                          ( „Stworzycielu gwiazd świecących”).
1. Dziś druga niedziela adwentu, po każdej Mszy Świętej możemy nabyć przy bocznym wyjściu z kościoła opłatek oraz świece wigilijnego dzieła pomocy caritas na nasz wigilijny stół.

2. Zapraszamy na roraty od poniedziałku do piątku o godz. 18.00. Dzieci prosimy, aby przynosiły serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami.

3. Spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania z klas 6 i 7 szkoły podstawowej w przyszłą niedzielę po Mszy o godzinie 10:00

4. Dziś na mszy świętej o 11.30 dzieciom komunijnym zostaną poświęcone i rozdane książeczki; po mszy katecheza dla rodziców.

5. Zbiórka ministrantów w sobotę o 9.00 w salce na plebanii

6. Serdecznie zapraszamy wszystkich zapisanych na  Pielgrzymkę do Matki Bożej w Montserrat na weekend majowy oraz wszystkich zainteresowanych na spotkanie organizacyjne w środę po wieczornej Mszy Świętej do salki katechetycznej
Dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę i ofiary na rzecz naszego sanktuarium. Parafianom i Gościom przybywającym w naszej Parafii i mieście życzymy udanego wypoczynku i wielu łask Bożych.

Prasa katolicka
- Niedziela, Gość Niedzielny i inne - do nabycia w zakrystii i przy wyjściu z kościoła.

Dziękujemy wszystkim za wspólna modlitwę i ofiary na rzecz naszego Sanktuarium.

Parafianom i Gościom przybywającym w naszej Parafii i mieście życzymy udanego wypoczynku i wielu łask Bożych.
Historia kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, dawniej określanego mianem KOŚCIOŁAŁASKI " POD KRZŻEM CHRYSTUSA" jest ściśle  wpisana w historię Śląska i Jeleniej Góry. Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym, obchodzimy 300 letnią rocznicę ukończenia budowy naszej ŚWIĄTYNI.  Z tej okazji w kolejnych obrazach chcemy przedstawić piękno naszej Świątyni.
Kościół Łaski - historia  pdf.
cz.1   
cz.2      
cz.3      
cz.4 
Nasze organy od środka
Można zatrzymać odtwarzanie filmu i myszką wybierać dowolny widok.
UWAGA: sterowanie widokiem za pomocą tylko myszki.
Ewangelia (Łk 3, 1-6)
Wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Było to w piętnastym roku rządów Tyberiusza Cezara. Gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei, Herod tetrarchą Galilei, brat jego Filip tetrarchą Iturei i Trachonitydy, Lizaniasz tetrarchą Abileny; za najwyższych kapłanów Annasza i Kajfasza skierowane zostało słowo Boże do Jana, syna Zachariasza, na pustyni.

Obchodził więc całą okolicę nad Jordanem i głosił chrzest nawrócenia dla odpuszczenia grzechów, jak jest napisane w księdze mów proroka Izajasza: «Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego! Każda dolina zostanie wypełniona, każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte staną się prostymi, a wyboiste drogami gładkimi! i wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże».

ROZWAŻANIA
Zauważę, że Bóg kieruje słowo do Jana w trudnym czasie i okolicznościach. Jest to czas ucisku i niewoli (ww. 1-2). Pomyślę o mojej codzienności. Czy wierzę, że Bóg kieruje swe słowo także do mnie w codziennych wydarzeniach? Co mogę powiedzieć o mojej postawie wyciszenia i słuchania?

Zauważę, że Bóg skierował słowo do Jana na pustyni (w. 2). Czy na co dzień szukam pustyni (cisza, modlitwa osobista, dni skupienia, rekolekcje)? Co najbardziej zakłóca mi ciszę i pokój serca?

Jan wzywa ludzi do nawrócenia (w 4-6). Czy jest we mnie pragnienie i chęć nawrócenia? Co mogę powiedzieć o moich codziennych rachunkach sumienia i o korzystaniu z Sakramentu Pokuty?

Jan wzywa mnie do „wyprostowania” ścieżek życia. Szczerze porozmawiam z Jezusem o tych zakamarkach mojego życia, które są wykrzywione zakłamaniem i porośnięte grzechem.

Propozycja ćwiczenia: Spróbuję narysować moją drogę do Jezu
sa (historia życia). Zaznaczę na niej daty i wydarzenia, które były dla mnie okazją do radości oraz te, kiedy dominował we mnie smutek.

Jak wygląda moja droga dzisiaj? Narysuję ją: opiszę wszystkie najbardziej kręte, wyboiste, naznaczone grzechem i potrzebujące wyprostowania drogi.

Będę wołał do Ducha Świętego o silne pragnienie i wolę zerwania z grzechem: „Uwolnij mnie od grzechu, który zniewala mnie najbardziej”.
Krzysztof Wons SDS/Salwator

Ksiądz  wikariusz Piotr Olszówka
300 lat budowy Kościoła Łaski w Jeleniej Górze

Odpust pod Krzyżem Chrystusa

14 września b.r. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze miały miejsce uroczystości odpustowe. Eucharystię w sanktuarium Świętego Krzyża celebrował J.E. Ks. Bp Zbigniew Kiernikowski. W Słowie Bożym Biskup Legnicki powiedział m.in. Dziś adorujemy Krzyż, nie Krzyż sam w sobie, lecz Krzyż Chrystusa. Krzyż, na którym Chrystus otworzył nam drogę do Prawdy, bardzo często niewygodnej dla nas samych, ale w konsekwencji dającej nam życie wieczne.
     CZYTAJ WIĘCEJ ...


Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
Raduj się matko Polsko.
23 września b.r. w sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (RZAWP). Było to kolejne wydarzenie artystyczne wpisane przez proboszcza ks. prał. płk Andrzeja Bokieja w obchody 300-lecia budowy kościoła. Licznie zgromadzona publiczność miała przyjemność wysłuchania muzyki instrumentalnej i wokalnej z  różnych epok, ukazującej bogactwo kultury narodowej Polski i innych państw. Orkiestra oraz soliści: Anna Grabowska - Nadwodna (sopran),  Krzysztof  Ciupiński - Świątek (tenor) i Marcin Nowak (klarnet) - wykonali utwory o charakterze religijnym, patriotycznym i narodowym. Zespołem dyrygował kierownik orkiestry koncertowej Grzegorz Mielimąka
CZYTAJ WIĘCEJ...
Ksiądz wikariusz Janusz Diament

                                                    Kremówki to nie wszystko
W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”. Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.....

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

                              Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES.....
                                                                        

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

Drodzy jeleniogórzanie, drodzy internauci,

                      
                                      Co dobrego w Jeleniej Górze?

   
Nie wszyscy wiedzą - a warto wiedzieć - że w Jeleniej Górze w listopadzie w czasie oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych (od 2 XI do 8 XI ) każdego roku - już od 13 lat! - na Starym Cmentarzu organizowane są wieczorne procesje różańcowe w intencji Zmarłych.

    Grupa około 60 osób prowadzona zwykle przez kapłanów zbiera się pod kaplicą cmentarną o godz. 19:00 i w ciągu godziny przemierza aleje cmentarne, modląc się głośno, chóralnie recytując, a nawet śpiewając Różaniec św. w intencji osób tam pochowanych, a także pochowanych w dalekich stronach, dokąd tylko nasza myśl może dotrzeć.

    Zaczęło się takie świętowanie 2 listopada A.D. 2005 - w roku odejścia do Pana św. Jana Pawła II. Modlitwę tę, wieczorne cmentarne procesje różańcowe zaproponował wtedy i wprowadził ks. Grzegorz Niwczyk - proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski oraz św. Franciszka z Asyżu, a w tym roku kontynuował ją nowy proboszcz ( od 1-go lutego 2018 r. ) ks. Rafał Berezowski.

    Działo się to ku wielkiej radości parafian, którzy są bardzo wdzięczni za tę kontynuację ks. Proboszczowi Rafałowi i dumni, że stanowią jedyną chyba parafię w Polsce, gdzie tak właśnie ofiarnie przeżywa się Oktawę.

    Jest to przecież pewna ofiara zostawić wszystkie zajęcia te pilne i te mniej pilne, a wybrać się na odległy cmentarz w pogodę i w niepogodę, wziąć ze sobą oświetlenie i nagłośnienie, wykorzystując siłę woli i dając świadectwo wiary i współczującej miłości do dusz w czyśćcu cierpiących.

    W ostatnim dniu oktawy celebrowana była Msza św., w której uczestniczyli jeleniogórzanie składający kartki z wypominkami. Wierzymy że nasz trud modlitwy wstawienniczej i uzyskane odpusty będą przyjęte przez Zmarłych z wdzięcznością.


    A teraz wspomnijmy to jeszcze raz. Załączamy artykuł zamieszczony w Niedzieli trzynaście lat temu - opis pierwszych wzruszeń w oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych. Zachęcam drogich czytelników do gorliwej modlitwy wstawienniczej za zmarłych przez cały rok. Niech dogmat o Świętych Obcowaniu żyje w naszych sercach.


       Wasza siostra w Chrystusie Panu - Ewa C.

     e-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze

Odnowienie,elewacji i stolarki naszego Sanktuarium .
zawdzięczamy  naszym sponsorom. Duszpasterze i parafianie składają serdeczne podziękowania :
Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MSWiA, KGHM, Miastu Jelenia Góra
Polskiej Grupie Energetycznej
monitoring pozycji
Strona w języku niemieckim