W TYM TYGODNIU WYDARZENIA LITURGICZNE
czytaj więcej...

22 wtorek - Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża - film
Rozmowy o Bogu dla dzieci - Rozmowy Wesołej Pandy " O obietnicach"

Któż z nas nie był świadkiem sytuacji, gdy podczas Mszy dziecko zaczyna płakać, krzyczeć, zaczepiać sąsiadów albo jeździć swoim plastikowym samochodzikiem po sąsiednich ławkach. Poradnik dla rodziców w zakładce "Dla najmłodszych".

Katechizm dla Polskiego dziecka    czytaj więcej
Podwyższenie Krzyża Świętego (także: Pańskiego) - święto obchodzone zarówno w kościele zachodnim jak i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. Nabożeństwa ku jego czci sięgają początków chrześcijaństwa.
Meditatio

Zakurzone karty...


Nazwa  nawiązuje do faktu, że niektóre z ksiąg Pisma Świętego nie znajdują się zbyt często w polu zainteresowań czytających Biblię. Smutnym faktem jest, że również przez kaznodziejów są one traktowane „po macoszemu”.
Jednak w przypadku Słowa Bożego nie ma tekstów „pierwszej”, bądź „drugiej kategorii”.
Mieszkańcy Jerozolimy
ZAKURZONE KARTY więcej....

Wiara człowieka nie jest oparta na fantazji i abstrakcji, lecz ma mocne osadzenie na świadectwie osób, które słyszały słowa Jezusa i widziały dokonywane przez Niego znaki. Wiara żywa nie polega tylko na przyjęciu odpowiednich prawd wiary, lecz na całkowitym zawierzeniu Słowu Boga, które stanowi lekarstwo i pokarm dla życia każdego człowieka.


"
Trud proroka" -  więcej....
Biblia Tysiąclecia
      
w mp3 cała
       
Czytania na każdy dzień wg. mateusz.pl

 
 
 
              Plan nabożeństw
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - środa godz 18.00
   Koronka do Miłosierdzia Bożego - czwartek godz 18.00
  
Droga Krzyżowa - piątek godz. 10.00


    Gorzkie Żale z kazaniem    pasyjnym - niedziela godz. 17.00
 
Wszystkie materiały filmowe przenoszone są do  naszego kanału filmowego na Youtube. oraz Facebooka
 
 
 
 
 
 
 
W tym tygodniu (20 październik).  Kościół św. wspomina:
-
poniedziałek- dzień powszedni.
- wtorek -Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża
- środa - Wspomnienie św. Jana Kapistrana, prezbitera albo wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa

- czwartek- Wspomnienie św. Antoniego Marii Clareta, biskupa.
- piątek -dzień powszedni.
- sobota -  Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę.
Czytanie biblijne
 
 
 
Kaplica uzdrowień
W tym tygodniu polecamy.
 
Czy widziałeś nasze organy od środka ???  Nie..... to zobacz.
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze
       e-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl
20 Październik 2019 r.
Dwudziesta Dziewiąta Niedziela zwykła

1. Dziś (niedziela 20 X) po mszy św. o 11.30 w salce na plebanii spotkanie dla rodziców dzieci komunijnych z przedstawicielką firmy szyjącej alby i sukienki. Prosimy o obecność.

2. Wspólnota kręgu Słowa Bożego zaprasza na wyjątkowe wydarzenie 25 października po mszy św. g. 18.00 w naszym kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbędzie się Konferencja: „Zagrożenia wiary katolickiej i mity o świadkach Jehowy”.
Prowadzącym to spotkanie będzie pan: ANDRZEJ WRONKA - absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego w Siedlcach. Bierze udział w rekolekcjach konferencjach, sympozjach, audycjach czy spotkaniach poświęconych tematom m.in. sekt i zagrożeń wiary. W 2014 roku odznaczonych papieskim złotym medalem „Exuli Bene de Ecclesia Merito” za pracę na rzecz wiary wśród Polonii. Autor publikacji: „Czyściec i pomoc duszom czyśćcowym”, „Świadkowie Jehowy bez mitów”, „Magia, wróżby, opętanie”, „Homeopatia, energoterapia - w oparach pseudonauki”. Spotkanie rozpocznie się bezpośrednio po zakończeniu Mszy świętego o godz. 18.00 w kościele. Wstęp na konferencję BEZPŁATNY!

3. 26 października po mszy św. o g. 18.00 w naszym kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbędzie się Konferencja: „Czyściec i pomoc duszom czyśćcowym”.
Prowadzący: ANDRZEJ WRONKA. Spotkanie rozpocznie się bezpośrednio po zakończeniu Mszy świętego o godz. 18.00 w kościele. Wstęp na konferencję BEZPŁATNY!

4. W najbliższą sobotę (26 X) w Koskowicach k / Legnicy odbędzie się3. Dzień Skupienia Kobiet Diecezji Legnickiej” pod hasłem: „Podobna do Matki”. W programie konferencje, świadectwa, Eucharystia, spowiedź św., uwielbienie Boga z zespołem Nazaret, agapa. Koszt uczestnictwa wynosi 20zł.

5. Na stoliku na środku kościoła rozłożone są kartki na wypominki. Prosimy, aby wypełnione pamięcią o naszych zmarłych, wrzucać je do specjalnie przygotowanej skarbony w środku kościoła.

6. Za dwa tygodnie w sobotę 26 października w Koskowicach k / Legnicy odbędzie się „3. Dzień Skupienia Kobiet Diecezji Legnickiej” pod hasłem: „Podobna do Matki”. W programie konferencje, świadectwa, Eucharystia, spowiedź św., uwielbienie Boga z zespołem Nazaret, agapa. Koszt uczestnictwa wynosi 20zł.

W piątek po mszy świętej wieczornej zapraszamy serdecznie na spotkanie wspólnoty Kręgu Słowa Bożego wszystkie osoby chętne pogłębiać swoją wiarę. 

Wszystkim parafianom i gościom życzymy miłej niedzieli i udanego wypoczynku.
Prasa katolicka - Niedziela, Gość Niedzielny do nabycia w zakrystii i przy wyjściu z kościoła
Historia kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, dawniej określanego mianem KOŚCIOŁAŁASKI " POD KRZŻEM CHRYSTUSA" jest ściśle  wpisana w historię Śląska i Jeleniej Góry. Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym, obchodzimy 300 letnią rocznicę ukończenia budowy naszej ŚWIĄTYNI.  Z tej okazji w kolejnych obrazach chcemy przedstawić piękno naszej Świątyni.
Kościół Łaski - historia  pdf.
cz.1   
cz.2      
cz.3      
cz.4 
Nasze organy od środka
Można zatrzymać odtwarzanie filmu i myszką wybierać dowolny widok.
UWAGA: sterowanie widokiem za pomocą tylko myszki.
 
 
Ewangelia na niedzielę.
Audio - 20 październik.

Ewangelia (Łk 18, 1-8)
Wytrwałość w modlitwie

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać: «W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi.

W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: „Obroń mnie przed moim przeciwnikiem!” Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: „Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie nachodziła mnie bez końca i nie zadręczała mnie”».

I Pan dodał: «Słuchajcie, co mówi ten niesprawiedliwy sędzia. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?»

ROZWAŻANIA

Jezus, przygotowując uczniów do misji apostolskiej, zwraca im uwagę na potrzebę modlitwy. Modlitwę uczniów Jezusa powinna cechować wierność i wytrwałość (w. 1).

Co mogę powiedzieć o wierności i wytrwałości w mojej modlitwie? Popatrzę na swój tryb życia i program codziennych zajęć. Czy jest w nim miejsce na codzienną modlitwę? Czy potrafi ę włączać w modlitwę moje przeżycia i osobiste doświadczenia?

Jezus za pomocą przypowieści przybliża mi prawdziwy obraz Boga, do którego modlę się każdego dnia. Bóg nie jest jak surowy sędzia, który niechętnie wysłuchuje moich zwierzeń (ww. 2-5). Przeciwnie. Jest wrażliwy i dobry. Czy ten obraz Boga zgadza się z moim wyobrażeniem o Nim?

Bóg traktuje mnie jak swego wybranego i prędko bierze w obronę. Dniem i nocą słucha moich modlitw i nigdy nie zwleka w moich sprawach (ww. 7-8). Jakie odczucia budzą się w moim sercu, gdy słucham tych słów Jezusa?

Przywołam moje osobiste doświadczenia z modlitwy. Jaki jest mój obraz Boga, do którego przychodzę z prośbami? Czy wierzę, że Bóg jest o mnie zatroskany i przejmuje Go moja codzienność? Czy nie pojawia się we mnie odczucie, że Bóg jest surowym sędzią, który nie liczy się z ludźmi? Opowiem Jezusowi o moich prawdziwych odczuciach.

Będę prosił Jezusa o dar głębokiej wiary w Boga bliskiego i wrażliwego na moje codzienne sprawy. Wracać będę do wyznania: „Ufam Ci, Boże, Ty zawsze jesteś ze mną”.
Krzysztof Wons SDS/Salwator

Jak scharakteryzować to, co moglibyśmy nazwać milczeniem spojrzenia?
Kardynał Robert Sarah

Od wielu lat człowiek stale jest atakowany przez ob­razy, światła i kolory, które go oślepiają. Jego wewnętrzne­mu mieszkaniu zadają gwałt niezdrowe i prowokujące obrazy pornografii, zezwierzęconej przemocy i wszelkich światowych sprośności, które atakują czystość serca, wsą­czając się do niego przez bramę spojrzenia.
Wzrok, który powinien widzieć i kontemplować rze­czy istotne, odwrócił się ku fajerwerkom. Nasze oczy mylą dzień z nocą, gdyż całe nasze życie jest pogrążone w nie­ustannym świetle. W miastach, rozświetlonych tysiącami świateł, spojrzenia nie odróżniają już mroków zapewniają­cych spoczynek, a sumienia już nie znają grzechu. Ludz­kość w znacznej mierze zatraciła świadomość powagi grzechu i nieładu, jaki obecność grzechu wprowadza w ży­cie osobiste, kościelne i społeczne ……dalej..
                                                                     
Czytaj więcej ….
 
 
Ksiądz wikariusz Janusz Diament
                                   Krzyż Jezusa  WIĘCEJ.....

                                   Kremówki to nie wszystko
W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”. Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.....

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

                                   Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES.....
                                                                        

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

Drodzy jeleniogórzanie, drodzy internauci,

                                      Co dobrego w Jeleniej Górze?                         
  
  IHS
                           
                 W lipcowym wydaniu migawki „co dobrego w Jeleniej Górze” pisałam, że należy pragnąć dobra! Dodam teraz słowa samego Pana Jezusa skierowane do Alicji Lenczewskiej - zmarłej w 2012 roku mistyczki ze Szczecina (książka „Świadectwo. Dziennik duchowy” wyd. Agape 2016 - imprimatur Biskup Henryk Wejman): „Siła twego pragnienia określa granice wszystkiego, co możesz otrzymać.”
                  Dalej Pan Jezus mówi: „Trzeba kochać to co stworzyłem, i tych, których stworzyłem - ze względu na mnie. I siebie też, bo Moim dziełem jesteś. Siebie trzeba kochać we Mnie: W Mojej Miłości i Mojej woli. Z niej jesteś utworzona. Wszystko co jest w tobie jest doskonałe z wyjątkiem grzechu.”


                                                                     Wasza siostra w Chrystusie Panu Ewa C.

                                                                                
  czytaj dalej


PIELGRZYMKA -Italia - śladami świętości - INFORMACJA PIELGRZYMKI. pdf
(Ojciec Pio, Św. Rita, Ojciec Dolindo, Ojciec Matteo, Matka Boża Pompejańska)
 
Rozmowa z ks. Januszem
Rozmowa z ks. Januszem

SOS dla duszy - rozmowa w potrzebie. Ksiądz JANUSZ w każdą środę od godz. 16.00 do 18.00. dla każdego znajdzie czas i wysłucha. W naszej parafii możemy skorzystać z pomocy w chwili zwątpienia

MOC WIARY - POSŁUCHAJ
SOS dla DUSZY
NIE CZEKAJ
SOS dla DUSZY
NIE CZEKAJ
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
Google Maps
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
 

  Kancelaria czynna:
od poniedziałku do piątku
w godzinach 16:00 - 18:00
i dodatkowo w poniedziałek i piątek
w godzinach 11:00 - 12:00

W miesiącach czerwiec, lipiec i sierpień
kancelaria czynna:
poniedziałki, środy i piatki
w godzinach 16:00 - 17:30
Msze Święte
NIEDZIELA:
8.30, 10.00 , 11.30 , 13.00 , 18.00 , 20.00
DNI POWSZEDNIE:
7.00 , 7.30 , 18.00
Msze Święte
Strona w języku niemieckim
Witamy Gości i Wspólnotę Parafialną

  Witamy Gości i Wspólnotę Parafialną

Msze Święte
NIEDZIELA:
  8.30 , 10.00 , 11.30 ,
13.00 , 18.00 , 20.00

DNI POWSZEDNIE:
7.30 , 18.00
  Kancelaria czynna:
od poniedziałku do piątku
w godzinach 16:00 - 18:00
i dodatkowo w poniedziałek i piątek
w godzinach 11:00 - 12:00

W miesiącach czerwiec, lipiec i sierpień
kancelaria czynna:
poniedziałki, środy i piatki
w godzinach 16:00 - 17:30

WYCIECZKI PO SANKTUARIUM

1 KWIETNIA - 31 PAźDZIERNIKA
Zwiedzanie kościoła od poniedziałku do czwartku w godz. 10,00 - 16,00
w piątki w godzinach 12,00 - 16,00
w soboty w godzinach od 10,00 - 16,00 *
należy się liczyć z możliwoącią ślubów - wtedy zwiedzanie kościoła nie jest możliwe
w niedziele - tylko między Mszami, po uzgodnieniu z kościelnym w zakrystii.

1 LISTOPADA - 31 MARCA
po telefonicznym uzgodnieniu - 605-938-513 dla grup powyżej 10 osób.
Wejście do kościoła dla grup i indywidualnie - przez Pielgrzymkowy Punkt Informacyjny
(wejście w narożniku za pomnikiem)
  W tym tygodniu polecamy.
Ewangelia na niedzielę.
Audio - 20  październik.
Rozmowa z ks. Januszem
Rozmowa z ks. Januszem

SOS dla duszy - rozmowa w potrzebie. Ksiądz JANUSZ w każdą środę od godz. 16.00 do 18.00. dla każdego znajdzie czas i wysłucha. W naszej parafii możemy skorzystać z pomocy w chwili zwątpienia

MOC WIARY - POSŁUCHAJ
PIELGRZYMKA -Italia - śladami świętości - INFORMACJA PIELGRZYMKI. pdf
(Ojciec Pio, Św. Rita, Ojciec Dolindo, Ojciec Matteo, Matka Boża Pompejańska)

20 Październik 2019 r.
Dwudziesta Dziewiąta Niedziela zwykła

1. Dziś (niedziela 20 X) po mszy św. o 11.30 w salce na plebanii spotkanie dla rodziców dzieci komunijnych z przedstawicielką firmy szyjącej alby i sukienki. Prosimy o obecność.

2. Wspólnota kręgu Słowa Bożego zaprasza na wyjątkowe wydarzenie 25 października po mszy św. g. 18.00 w naszym kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbędzie się Konferencja: „Zagrożenia wiary katolickiej i mity o świadkach Jehowy”.
Prowadzącym to spotkanie będzie pan: ANDRZEJ WRONKA - absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego w Siedlcach. Bierze udział w rekolekcjach konferencjach, sympozjach, audycjach czy spotkaniach poświęconych tematom m.in. sekt i zagrożeń wiary. W 2014 roku odznaczonych papieskim złotym medalem „Exuli Bene de Ecclesia Merito” za pracę na rzecz wiary wśród Polonii. Autor publikacji: „Czyściec i pomoc duszom czyśćcowym”, „Świadkowie Jehowy bez mitów”, „Magia, wróżby, opętanie”, „Homeopatia, energoterapia - w oparach pseudonauki”. Spotkanie rozpocznie się bezpośrednio po zakończeniu Mszy świętego o godz. 18.00 w kościele. Wstęp na konferencję BEZPŁATNY!

3. 26 października po mszy św. o g. 18.00 w naszym kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbędzie się Konferencja: „Czyściec i pomoc duszom czyśćcowym”.
Prowadzący: ANDRZEJ WRONKA. Spotkanie rozpocznie się bezpośrednio po zakończeniu Mszy świętego o godz. 18.00 w kościele. Wstęp na konferencję BEZPŁATNY!

4. W najbliższą sobotę (26 X) w Koskowicach k / Legnicy odbędzie się3. Dzień Skupienia Kobiet Diecezji Legnickiej” pod hasłem: „Podobna do Matki”. W programie konferencje, świadectwa, Eucharystia, spowiedź św., uwielbienie Boga z zespołem Nazaret, agapa. Koszt uczestnictwa wynosi 20zł.

5. Na stoliku na środku kościoła rozłożone są kartki na wypominki. Prosimy, aby wypełnione pamięcią o naszych zmarłych, wrzucać je do specjalnie przygotowanej skarbony w środku kościoła.

6. Za dwa tygodnie w sobotę 26 października w Koskowicach k / Legnicy odbędzie się „3. Dzień Skupienia Kobiet Diecezji Legnickiej” pod hasłem: „Podobna do Matki”. W programie konferencje, świadectwa, Eucharystia, spowiedź św., uwielbienie Boga z zespołem Nazaret, agapa. Koszt uczestnictwa wynosi 20zł.

W piątek po mszy świętej wieczornej zapraszamy serdecznie na spotkanie wspólnoty Kręgu Słowa Bożego wszystkie osoby chętne pogłębiać swoją wiarę. 

Wszystkim parafianom i gościom życzymy miłej niedzieli i udanego wypoczynku.
Prasa katolicka - Niedziela, Gość Niedzielny do nabycia w zakrystii i przy wyjściu z kościoła
Historia kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, dawniej określanego mianem KOŚCIOŁAŁASKI " POD KRZŻEM CHRYSTUSA" jest ściśle  wpisana w historię Śląska i Jeleniej Góry. Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym, obchodzimy 300 letnią rocznicę ukończenia budowy naszej ŚWIĄTYNI.  Z tej okazji w kolejnych obrazach chcemy przedstawić piękno naszej Świątyni.
Kościół Łaski - historia  pdf.
cz.1   
cz.2      
cz.3      
cz.4 
Nasze organy od środka
Można zatrzymać odtwarzanie filmu i myszką wybierać dowolny widok.
UWAGA: sterowanie widokiem za pomocą tylko myszki.

Ewangelia (Łk 17, 11-19)
Niewdzięczność uzdrowionych z trądu

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Zdarzyło się, że Jezus, zmierzając do Jeruzalem, przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei.

Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: «Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!» Na ten widok rzekł do nich: «Idźcie, pokażcie się kapłanom!» A gdy szli, zostali oczyszczeni.

Wtedy jeden z nich, widząc, że jest uzdrowiony, wrócił, chwaląc Boga donośnym głosem, padł na twarz u Jego nóg i dziękował Mu. A był to Samarytanin.

Jezus zaś rzekł: «Czyż nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Czy się nie znalazł nikt, kto by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec?» Do niego zaś rzekł: «Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła».

ROZWAŻANIA

Wyobrażę sobie scenę z dziesięcioma trędowatymi, którzy błagają Jezusa o uzdrowienie. Spróbuję wczuć się w ich życiowy dramat. Są dotknięci okrutną chorobą, która sprawia, że zostają odrzuceni przez rodzinę i społeczeństwo. W rozpaczy odwołują się do litości Jezusa (ww. 11-13).

Przywołam sytuacje z przeszłości lub obecne, w których miażdżony cierpieniem lub odrzuceniem przez innych, przeżywałem chwile rozpaczy. Czy w takich momentach potrafi ę przylgnąć do Jezusa?

Zwrócę uwagę na ufność, z jaką trędowaci do zbliżają się do Jezusa. Ich prośba nie została spełniona natychmiast. Mimo tego są ulegli wobec polecenia Mistrza. Jezus wynagradza ich ufność: „Gdy szli, zostali oczyszczeni” (w. 14).

Popatrzę na moje „schorzenia”. Czy potrafi ę z ufnością mówić o nich Jezusowi?

Będę uczestniczył w radości uzdrowionych. W przeżywaniu osobistego szczęścia zapominają jednak o wdzięczności. Tylko jeden z nich wraca do Jezusa, aby Mu podziękować (ww. 15- -18). Jedynie człowiek głęboko wierzący potrafi być wdzięczny wobec Boga (w. 19).

Przywołam na pamięć chwile największego szczęścia, które dotychczas przeżyłem. Czy myślę wówczas o Bogu, by dzielić razem z Nim moje szczęście? Czy potrafi ę być wdzięczny?

Razem z Jezusem wrócę do najszczęśliwszych momentów życia, w których przeżyłem cudowną przemianę lub uzdrowienie. Będę z Nim dzielił moją radość, trwał w modlitwie uwielbienia i powtarzał: „Jezu, uwielbiam Cię w każdej uzdrowionej ranie mego życia”.
Krzysztof Wons SDS/Salwator

Jak scharakteryzować to, co moglibyśmy nazwać milczeniem spojrzenia?
Kardynał Robert Sarah

Od wielu lat człowiek stale jest atakowany przez ob­razy, światła i kolory, które go oślepiają. Jego wewnętrzne­mu mieszkaniu zadają gwałt niezdrowe i prowokujące obrazy pornografii, zezwierzęconej przemocy i wszelkich światowych sprośności, które atakują czystość serca, wsą­czając się do niego przez bramę spojrzenia.
Wzrok, który powinien widzieć i kontemplować rze­czy istotne, odwrócił się ku fajerwerkom. Nasze oczy mylą dzień z nocą, gdyż całe nasze życie jest pogrążone w nie­ustannym świetle. W miastach, rozświetlonych tysiącami świateł, spojrzenia nie odróżniają już mroków zapewniają­cych spoczynek, a sumienia już nie znają grzechu. Ludz­kość w znacznej mierze zatraciła świadomość powagi grzechu i nieładu, jaki obecność grzechu wprowadza w ży­cie osobiste, kościelne i społeczne ……dalej..
                                                                     
Czytaj więcej ….
 
 
Ksiądz wikariusz Janusz Diament
                                   Krzyż Jezusa  WIĘCEJ.....

                                   Kremówki to nie wszystko
W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”. Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.....

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

                                   Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES.....
                                                                        

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

Drodzy jeleniogórzanie, drodzy internauci,

                                      Co dobrego w Jeleniej Górze?                         
  
  IHS
                           
                 W lipcowym wydaniu migawki „co dobrego w Jeleniej Górze” pisałam, że należy pragnąć dobra! Dodam teraz słowa samego Pana Jezusa skierowane do Alicji Lenczewskiej - zmarłej w 2012 roku mistyczki ze Szczecina (książka „Świadectwo. Dziennik duchowy” wyd. Agape 2016 - imprimatur Biskup Henryk Wejman): „Siła twego pragnienia określa granice wszystkiego, co możesz otrzymać.”
                  Dalej Pan Jezus mówi: „Trzeba kochać to co stworzyłem, i tych, których stworzyłem - ze względu na mnie. I siebie też, bo Moim dziełem jesteś. Siebie trzeba kochać we Mnie: W Mojej Miłości i Mojej woli. Z niej jesteś utworzona. Wszystko co jest w tobie jest doskonałe z wyjątkiem grzechu.”


                                                                     Wasza siostra w Chrystusie Panu Ewa C.

                                                                                
  czytaj dalej


Odnowienie,elewacji i stolarki naszego Sanktuarium .
zawdzięczamy  naszym sponsorom. Duszpasterze i parafianie składają serdeczne podziękowania :
Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MSWiA, KGHM, Miastu Jelenia Góra
Polskiej Grupie Energetycznej
monitoring pozycji
     e-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze