W TYM TYGODNIU POLECANE WYDARZENIA LITURGICZNE
czytaj więcej...
5 kwietnia- Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej
10 kwietnia -Wielki Piątek Męki Pańskiej
Życie Jezusa -film
Któż z nas nie był świadkiem sytuacji, gdy podczas Mszy dziecko zaczyna płakać, krzyczeć, zaczepiać sąsiadów albo jeździć swoim plastikowym samochodzikiem po sąsiednich ławkach. Poradnik dla rodziców w zakładce "Dla najmłodszych".

Katechizm dla Polskiego dziecka    czytaj więcej
Podwyższenie Krzyża Świętego (także: Pańskiego) - święto obchodzone zarówno w kościele zachodnim jak i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. Nabożeństwa ku jego czci sięgają początków chrześcijaństwa.
       
Czytania na każdy dzień wg. mateusz.pl

 
 
 
              Plan nabożeństw
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - środa godz 18.00
   Koronka do Miłosierdzia Bożego - czwartek godz 18.00
   Droga Krzyżowa – piątek godz. 10.00
    Gorzkie Żale z kazaniem  pasyjnym – niedziela godz. 17.00
 
Wszystkie materiały filmowe przenoszone są do  naszego kanału filmowego na Youtube. oraz Facebooka
 
 
 
 
 
 
 
W tym tygodniu (  5 kwietnia- Kościół św. wspomina.)
- poniedziałek- wielki tydzień.
- wtorek - wielki tydzień.
- środa - wielki tydzień.
- czwartek- wielki czwartek.
-
piątek - Wielki Piątek Męki Pańskiej.
- sobota - Wigilia Paschalna.
Czytanie biblijne
 
 
 
Kaplica uzdrowień
W tym tygodniu polecamy.
Czy widziałeś nasze organy od środka ???  Nie..... to zobacz.
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze
       e-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl
5 kwietnia 2020 r.
Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej
Ogłoszenia Duszpasterskie pdf

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa
wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas.

2. Liturgia Wielkiego Tygodnia
odbędzie się w tym roku bez udziału wiernych (maksymalnie 5 osób). Nie ma Drogi Krzyżowej i nabożeństwa Gorzkich Żali. Duchowo można łączyć się we Mszy Św. sprawowanej w naszym Sanktuarium:
- Wielki Czwartek – godz: 18:00,
- Wielki Piątek – godz: 18:00,
- Wigilia Paschalna Zmartwychwstania Pańskiego – sobota – godz. 20:00,
- Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – godz: 19:00,

3.  W tym roku
ze względu na szczególną sytuację nie organizuje się poświęcenia pokarmów, które należy poświęcić w gronie rodziny przed śniadaniem wielkanocnym. (załącznik w ogłoszeniach parafialnych).

4.  W Wielki Piątek
adorujmy krzyż w naszych domach. O godz: 15:00 odmówmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

5.  Przypominam, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Św. w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca 2020 r.). Roztropnie zaplanujmy przystąpienie do Spowiedzi Św. Można się na nią umawiać indywidualnie z kapłanem.  Jeśli to możliwe, przystąpmy w czasie późniejszym.

6.  Wielki Tydzień przeżyjmy
jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne. Zachęcam do wzmożonej modlitwy w naszych domowych Kościołach.

7.  W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do tabernakulum. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00.

9. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18:00.

10. Wielka Sobota to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

11. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 20:00. Na zakończenie kapłan pobłogosławi Parafię Najświętszym Sakramentem.

2. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza Św. transmitowana na żywo o godz: 19:00.

13. Zachęcamy do lektury wydanego pod patronatem Przewodnika Katolickiego przewodnika "Wielkanoc w domu". Podpowiada on wiernym w jaki sposób przeżyć te święta w domu.
Przewodnik Katolicki - WIELKANOC W DOMU .PDF      POBIERZ


Na naszej stronie internetowej widnieje numer konta parafialnego na które swoją ofiarą możemy wspomóc utrzymanie parafii w czasie pandemii. Z całego serca dziękujemy za każdą ofiarę.


Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus
W związku z małą możliwością zamawiania mszy świętych bezpośrednio wprowadzamy możliwość ofiarowania i zamówienia mszy świętej przez internet.
Można to uczynić poprzez Wpłatę Ofiary na konto o numerze
47 1050 1751 1000 0092 6122 8663
w tytule przelewu podając termin i treść danej intencji.
W związku z możliwością kalendarza opracowania wolnych terminów prosimy o cierpliwość. Wolne terminy będą podawane z wyprzedzeniem miesiąca.
Dodatkowo w sobotę za tydzień i w Niedziele Wielkanocną o godzinie 19.00 zapraszamy na nasze transmisje mszy świętych na facebooku. Dopóki nie opanujemy YouTube. Intencje na tę Msze święte zbiorowe można również składać za pośrednictwem podanego numeru konta. do piątku rana poprzedzającego Msze święte. Intencje zostaną wyczytane w transmisji na żywo i w tych intencjach będą sprawowane te Eucharystie. Jeśli ktoś posiada ważne intencje zachęcamy do ich zamawiania.
Najbliższe wolne terminy.

  Zwracamy się z prośbą do całej wspólnoty parafialnej o przekazanie na konto bankowe swojego daru serca. Prośbę kierujemy szczególnie do osób, które w zaistniałej sytuacji korzystają z dyspensy nie uczestnicząc osobiście w niedzielnych Mszach Świętych odprawianych w naszym kościele, a rozumieją potrzeby utrzymania parafii i chcieliby wesprzeć materialnie jej bieżące funkcjonowanie. Bóg zapłać!
                                   konto:  B.G.Ż.  S.A Oddział Jelenia Góra
                         Nr   36 2030 0045 1110 0000 0080 3490
Darowiznę można odliczyć od podatku wpisując DAROWIZNA NA CELE KULTU RELIGIJNEGO - KOŚCIÓŁ KATOLICKI.
"I Komunia Święta - ważne informacje"
W związku z pojawiającymi się różnymi informacjami co do terminu i przebiegu I komunii świętej w naszej Parafii, chciałem przypomnieć,
że w miniony piątek 27 marca b.r., Ks. Biskup wydał zarządzenie, w którym czytamy, że: „jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, to należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii. Jeżeli po Wielkanocy stan epidemii zostanie odwołany i dzieci wrócą do szkół, to o terminie I Komunii Świętej należy porozmawiać z rodzicami; po wysłuchaniu ich głosów Ksiądz Proboszcz podejmie ostateczną decyzję (…)”.
Jako Wasi duszpasterze stosujemy się do decyzji Księdza Biskupa. Jesteśmy pełni nadziei i ufności, że – z Bożą pomocą – czas pandemii szybko się skończy i będziemy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania. Wtedy też zapadną ostateczne decyzje co, do terminu I komunii.
Wszystkim na ten specyficzny czas życzę, abyśmy nie tracili wiary, optymizmu i nadziei. W codziennej modlitwie polecam Was i Wasze dzieci Panu Bogu.
ks. Piotr Olszówka
Zachęcam, aby osobiście zapoznać się z treścią Zarządzenia Księdza Biskupa – http://diecezja.legnica.pl/zarzadzenie-biskupa-legnickiego-ws-duszpasterstwa-w-stanie-pandemii/ (zwłaszcza z punktem V).

WAŻNE
Chcielibyśmy transmitować nabożeństwa, msze święte na naszym kanale YT
https://www.youtube.com/playlist?list=UUu9F0h7mvTnVEbNb_I5vXVQ.
Prosimy o dokonywanie subskrypcji naszego kanału abyśmy mieli prawo do transmisji online (na żywo) obrazu z naszego kościoła.

Wszystkim życzymy Bożego błogosławieństwa na każdy dzień roku 2020.
Historia kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, dawniej określanego mianem KOŚCIOŁAŁASKI " POD KRZŻEM CHRYSTUSA" jest ściśle  wpisana w historię Śląska i Jeleniej Góry. Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym, obchodzimy 300 letnią rocznicę ukończenia budowy naszej ŚWIĄTYNI.  Z tej okazji w kolejnych obrazach chcemy przedstawić piękno naszej Świątyni.
Kościół Łaski - historia  pdf.
cz.1   
cz.2      
cz.3      
cz.4 
Nasze organy od środka
Można zatrzymać odtwarzanie filmu i myszką wybierać dowolny widok.
UWAGA: sterowanie widokiem za pomocą tylko myszki.
 
Ewangelia wg. św. Mateusza
Audio - 2020 rok.
Ewangelia (Mt 21, 1-11)
Wjazd Jezusa do Jerozolimy

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Gdy się zbliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage na Górze Oliwnej, wtedy Jezus posłał dwóch uczniów, mówiąc im: «Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz znajdziecie uwiązaną oślicę i przy niej źrebię. Odwiążcie je i przyprowadźcie do Mnie. A gdyby wam ktoś coś mówił, powiecie: „Pan ich potrzebuje i zaraz je odeśle”».

A stało się to, żeby się spełniło słowo Proroka: «Powiedzcie Córze Syjonu: Oto Król twój przychodzi do ciebie łagodny, siedzący na osiołku, źrebięciu oślicy».

Uczniowie poszli i uczynili, jak im Jezus polecił. Przyprowadzili oślicę i źrebię i położyli na nie swe płaszcze, a On usiadł na nich. Tłum zaś ogromny słał swe płaszcze na drodze, a inni obcinali gałązki z drzew i słali nimi drogę. A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno:

«Hosanna Synowi Dawida!
Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie!
Hosanna na wysokościach!»

Gdy wjechał do Jerozolimy, poruszyło się całe miasto, i pytano: «Kto to jest?» A tłumy odpowiadały: «To jest prorok, Jezus z Nazaretu w Galilei».

ROZWAŻANIA
Będę kontemplował scenę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, która zapowiada rychłe nadejście Jego męki i śmierci. Jezus objawia się jako Król, którego odznacza pokora, cichość i łagodność.
Uświadomię sobie, że Jerozolimą, miejscem świętym i domem Boga, jest moje serce. Jezus pragnie w nim królować. Prosi mnie o pozwolenie na panowanie w moim sercu.
Czy potrafi ę zaprosić Go do mojego serca tak, aby bezwarunkowo w nim panował? Czy w moim sercu są jeszcze miejsca, których Mu nie oddałem? Czego nie potrafi ę Mu oddać? Szczerze powiem o tym Jezusowi.
Podczas Liturgii Eucharystycznej, gdy będę śpiewał „Hosanna”, zapytam siebie, czy Jezus jest naprawdę radością mojego życia? Czy Jego obecność w moim życiu jest źródłem głębokiej radości? Czy nie ma we mnie smutku, lęków, obaw? Powiem Jezusowi o moich uczuciach. Poproszę, aby je przemienił.
Będę kontemplował Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy na osiołku. Wejdę w tłum ludzi, który wiwatuje na Jego cześć i ścieli przed Nim swoje płaszcze. Co mogę powiedzieć o moim szacunku do Jezusa? Czy potrafi ę Go wyznawać publicznie?
Jezus idący na mękę przypomina mi, że kroczenie za Nim domaga się całkowitej ofiary z życia. Jak wypełniam moje życiowe powołanie? Czy nie ulegam przeciętności i kompromisom? Czy jest we mnie głębokie pragnienie ewangelicznego radykalizmu życia?
W serdecznej modlitwie będę wielbił Jezusa idącego na mękę dla mnie. Będę prosił Go o łaskę trwania przy Nim w Jego cierpieniu: „Jezu, cierpiący z powodu moich zdrad i odejść, zmiłuj
się nade mną!”.
Krzysztof Wons SDS/Salwator
 
 

.
                                                                     
Czytaj więcej ….

O. JAN TAULER OP
USTAWY DUCHOWE
DZIEŁO Z XIV WIEKU
                                   
      O pokucie
Najkrótszą drogę do szczęścia wiecznego wskazuje nam Bóg i Pan nasz Jezus Chrystus, tak świętością swojego żywota jak naukami i przepisami podanymi w Ewangelii świętej. W tej to Ewangelii tak brzmią najpierwsze słowa początkujące najświętsze Zbawiciela kazanie. "Pokutę czyńcie, albowiem przybliżyło się królestwo niebieskie" (Mt. IV, 17). Cóż w istocie, potrzebniejszego dla pragnących zbawienia, nad wczesną, szczerą i nieustającą  po wszystkie dni życia naszego pokutę? Wszakże pokuty czynić nie potrafisz, jeśli wprzódy nie poznasz dokładnie całej ohydy grzechu. Zastanów się więc w głębi duszy nad okropnością obrazy, którą przez grzech wyrządzasz Bogu
Wszechmocnemu i nad ciężkością odpowiedzialności, którą przez tenże grzech ściągasz na samego siebie. Gdybyś był wiedział coś czynił, nie ma takiej rzeczy ani w niebie ani na ziemi, która by cię mogła zniewolić do popełnienia choćby najmniejszej winy; owszem wolałbyś umierać codziennie nowym śmierci rodzajem, byleś tylko twej duszy grzechem nie pokalał.
Cóż jest grzech? Jest to odepchnięcie Stwórcy Boga a oddanie siebie
samego w niewolę rzeczy stworzonych: jest to splamienie i spodlenie duszy, jest to śmierć ducha, tryumf szatana, wyzucie się z łaski, z cnót wszelkich i wiecznej
szczęśliwości.
 
Ksiądz wikariusz Janusz Diament
                                   Krzyż Jezusa  WIĘCEJ.....

                                   Kremówki to nie wszystko
Twarze współczesnego człowieka
Ks. Janusz Diament
W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”. Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.....

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

                                   Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES.....
                                                                        

                                              CZYTAJ WIECEJ ...
Twarze współczesnego człowieka
Ks. Janusz Diament
Jak wygląda Twoje oblicze w świetle Chrystusa? Takie pytanie mógłby zadać każdemu z nas Jan Paweł II, gdyby
ponownie po czterdziestu latach od pierwszej pielgrzymki do ojczyzny znów wybrał się w podróż apostolską do
Polski. Jaka obecnie byłaby na nie odpowiedź człowieka?
Czy nie byłoby w nas strachu gdyby Chrystus prześwietlił nasze serca? Ile w nas pozostało jeszcze z nauczania pa-
pieża Polaka, jak wygląda „Odnowione oblicze tej ziemi?”.

                                                CZYTAJ WIECEJ ...

 
Rozmowa z ks. Januszem
Rozmowa z ks. JanuszemSOS dla duszy - rozmowa w potrzebie. Ksiądz JANUSZ w każdą środę od godz. 16.00 do 18.00. dla każdego znajdzie czas i wysłucha. W naszej parafii możemy skorzystać z pomocy w chwili zwątpienia

MOC WIARY - POSŁUCHAJ
SOS dla DUSZY
NIE CZEKAJ
SOS dla DUSZY
NIE CZEKAJ
 
Google Maps
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
 

  Kancelaria czynna:
od poniedziałku do piątku
w godzinach 16:00 - 18:00
i dodatkowo w poniedziałek i piątek
w godzinach 11:00 - 12:00

W miesiącach czerwiec, lipiec i sierpień
kancelaria czynna:
poniedziałki, środy i piatki
w godzinach 16:00 - 17:30
Msze Święte
NIEDZIELA:
8.30, 10.00 , 11.30 , 13.00 , 18.00 , 20.00
DNI POWSZEDNIE:
7.00 , 7.30 , 18.00
Msze Święte
Strona w języku niemieckim
Witamy Gości i Wspólnotę Parafialną

  Witamy Gości i Wspólnotę Parafialną

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
WAŻNE
Zarządzenie Biskupa Legnickiego ws. duszpasterstwa w stanie pandemii
Msze Święte
NIEDZIELA:
  8.30 , 10.00 , 11.30 ,
13.00 , 18.00 , 20.00

DNI POWSZEDNIE:
7.30 , 18.00
  Kancelaria czynna:
od poniedziałku do piątku
w godzinach 16:00 - 18:00
i dodatkowo w poniedziałek i piątek
w godzinach 11:00 - 12:00

W miesiącach czerwiec, lipiec i sierpień
kancelaria czynna:
poniedziałki, środy i piatki
w godzinach 16:00 - 17:30

WYCIECZKI PO SANKTUARIUM

1 KWIETNIA - 31 PAźDZIERNIKA
Zwiedzanie kościoła od poniedziałku do czwartku w godz. 10,00 - 16,00
w piątki w godzinach 12,00 - 16,00
w soboty w godzinach od 10,00 - 16,00 *
należy się liczyć z możliwoącią ślubów - wtedy zwiedzanie kościoła nie jest możliwe
w niedziele - tylko między Mszami, po uzgodnieniu z kościelnym w zakrystii.

1 LISTOPADA - 31 MARCA
po telefonicznym uzgodnieniu - 605-938-513 dla grup powyżej 10 osób.
Wejście do kościoła dla grup i indywidualnie - przez Pielgrzymkowy Punkt Informacyjny
(wejście w narożniku za pomnikiem)
  W tym tygodniu polecamy.
Ewangelia wg. św. Mateusza
Audio - 2020 rok.
Rozmowa z ks. Januszem
Rozmowa z ks. JanuszemSOS dla duszy - rozmowa w potrzebie. Ksiądz JANUSZ w każdą środę od godz. 16.00 do 18.00. dla każdego znajdzie czas i wysłucha. W naszej parafii możemy skorzystać z pomocy w chwili zwątpienia

MOC WIARY - POSŁUCHAJ
5 kwietnia 2020 r.
Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej
Ogłoszenia Duszpasterskie pdf

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa
wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas.

2. Liturgia Wielkiego Tygodnia
odbędzie się w tym roku bez udziału wiernych (maksymalnie 5 osób). Nie ma Drogi Krzyżowej i nabożeństwa Gorzkich Żali. Duchowo można łączyć się we Mszy Św. sprawowanej w naszym Sanktuarium:
- Wielki Czwartek – godz: 18:00,
- Wielki Piątek – godz: 18:00,
- Wigilia Paschalna Zmartwychwstania Pańskiego – sobota – godz. 21:00,
- Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – godz: 19:00,

3.  W tym roku
ze względu na szczególną sytuację nie organizuje się poświęcenia pokarmów, które należy poświęcić w gronie rodziny przed śniadaniem wielkanocnym. (załącznik w ogłoszeniach parafialnych).

4.  W Wielki Piątek
adorujmy krzyż w naszych domach. O godz: 15:00 odmówmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

5.  Przypominam, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Św. w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca 2020 r.). Roztropnie zaplanujmy przystąpienie do Spowiedzi Św. Można się na nią umawiać indywidualnie z kapłanem.  Jeśli to możliwe, przystąpmy w czasie późniejszym.

6.  Wielki Tydzień przeżyjmy
jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne. Zachęcam do wzmożonej modlitwy w naszych domowych Kościołach.

7.  W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do tabernakulum. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00.

9. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18:00.

10. Wielka Sobota to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

11. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 20:00. Na zakończenie kapłan pobłogosławi Parafię Najświętszym Sakramentem.

2. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza Św. transmitowana na żywo o godz: 19:00.

13. Zachęcamy do lektury wydanego pod patronatem Przewodnika Katolickiego przewodnika "Wielkanoc w domu". Podpowiada on wiernym w jaki sposób przeżyć te święta w domu.
Przewodnik Katolicki - WIELKANOC W DOMU .PDF      POBIERZ


Na naszej stronie internetowej widnieje numer konta parafialnego na które swoją ofiarą możemy wspomóc utrzymanie parafii w czasie pandemii. Z całego serca dziękujemy za każdą ofiarę.


Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus
W związku z małą możliwością zamawiania mszy świętych bezpośrednio wprowadzamy możliwość ofiarowania i zamówienia mszy świętej przez internet.
Można to uczynić poprzez Wpłatę Ofiary na konto o numerze
47 1050 1751 1000 0092 6122 8663
w tytule przelewu podając termin i treść danej intencji.
W związku z możliwością kalendarza opracowania wolnych terminów prosimy o cierpliwość. Wolne terminy będą podawane z wyprzedzeniem miesiąca.
Dodatkowo w sobotę za tydzień i w Niedziele Wielkanocną o godzinie 19.00 zapraszamy na nasze transmisje mszy świętych na facebooku. Dopóki nie opanujemy YouTube. Intencje na tę Msze święte zbiorowe można również składać za pośrednictwem podanego numeru konta. do piątku rana poprzedzającego Msze święte. Intencje zostaną wyczytane w transmisji na żywo i w tych intencjach będą sprawowane te Eucharystie. Jeśli ktoś posiada ważne intencje zachęcamy do ich zamawiania.
Najbliższe wolne terminy.

  Zwracamy się z prośbą do całej wspólnoty parafialnej o przekazanie na konto bankowe swojego daru serca. Prośbę kierujemy szczególnie do osób, które w zaistniałej sytuacji korzystają z dyspensy nie uczestnicząc osobiście w niedzielnych Mszach Świętych odprawianych w naszym kościele, a rozumieją potrzeby utrzymania parafii i chcieliby wesprzeć materialnie jej bieżące funkcjonowanie. Bóg zapłać!
                                   konto:  B.G.Ż.  S.A Oddział Jelenia Góra
                         Nr   36 2030 0045 1110 0000 0080 3490
Darowiznę można odliczyć od podatku wpisując DAROWIZNA NA CELE KULTU RELIGIJNEGO - KOŚCIÓŁ KATOLICKI.
"I Komunia Święta - ważne informacje"
W związku z pojawiającymi się różnymi informacjami co do terminu i przebiegu I komunii świętej w naszej Parafii, chciałem przypomnieć,
że w miniony piątek 27 marca b.r., Ks. Biskup wydał zarządzenie, w którym czytamy, że: „jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, to należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii. Jeżeli po Wielkanocy stan epidemii zostanie odwołany i dzieci wrócą do szkół, to o terminie I Komunii Świętej należy porozmawiać z rodzicami; po wysłuchaniu ich głosów Ksiądz Proboszcz podejmie ostateczną decyzję (…)”.
Jako Wasi duszpasterze stosujemy się do decyzji Księdza Biskupa. Jesteśmy pełni nadziei i ufności, że – z Bożą pomocą – czas pandemii szybko się skończy i będziemy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania. Wtedy też zapadną ostateczne decyzje co, do terminu I komunii.
Wszystkim na ten specyficzny czas życzę, abyśmy nie tracili wiary, optymizmu i nadziei. W codziennej modlitwie polecam Was i Wasze dzieci Panu Bogu.
ks. Piotr Olszówka
Zachęcam, aby osobiście zapoznać się z treścią Zarządzenia Księdza Biskupa – http://diecezja.legnica.pl/zarzadzenie-biskupa-legnickiego-ws-duszpasterstwa-w-stanie-pandemii/ (zwłaszcza z punktem V).

WAŻNE
Chcielibyśmy transmitować nabożeństwa, msze święte na naszym kanale YT
https://www.youtube.com/playlist?list=UUu9F0h7mvTnVEbNb_I5vXVQ.
Prosimy o dokonywanie subskrypcji naszego kanału abyśmy mieli prawo do transmisji online (na żywo) obrazu z naszego kościoła.

Wszystkim życzymy Bożego błogosławieństwa na każdy dzień roku 2020.
Historia kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, dawniej określanego mianem KOŚCIOŁAŁASKI " POD KRZŻEM CHRYSTUSA" jest ściśle  wpisana w historię Śląska i Jeleniej Góry. Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym, obchodzimy 300 letnią rocznicę ukończenia budowy naszej ŚWIĄTYNI.  Z tej okazji w kolejnych obrazach chcemy przedstawić piękno naszej Świątyni.
Kościół Łaski - historia  pdf.
cz.1   
cz.2      
cz.3      
cz.4 
Nasze organy od środka
Można zatrzymać odtwarzanie filmu i myszką wybierać dowolny widok.
UWAGA: sterowanie widokiem za pomocą tylko myszki.
Ewangelia (Mt 21, 1-11)
Wjazd Jezusa do Jerozolimy

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Gdy się zbliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage na Górze Oliwnej, wtedy Jezus posłał dwóch uczniów, mówiąc im: «Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz znajdziecie uwiązaną oślicę i przy niej źrebię. Odwiążcie je i przyprowadźcie do Mnie. A gdyby wam ktoś coś mówił, powiecie: „Pan ich potrzebuje i zaraz je odeśle”».

A stało się to, żeby się spełniło słowo Proroka: «Powiedzcie Córze Syjonu: Oto Król twój przychodzi do ciebie łagodny, siedzący na osiołku, źrebięciu oślicy».

Uczniowie poszli i uczynili, jak im Jezus polecił. Przyprowadzili oślicę i źrebię i położyli na nie swe płaszcze, a On usiadł na nich. Tłum zaś ogromny słał swe płaszcze na drodze, a inni obcinali gałązki z drzew i słali nimi drogę. A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno:

«Hosanna Synowi Dawida!
Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie!
Hosanna na wysokościach!»

Gdy wjechał do Jerozolimy, poruszyło się całe miasto, i pytano: «Kto to jest?» A tłumy odpowiadały: «To jest prorok, Jezus z Nazaretu w Galilei».

ROZWAŻANIA
Będę kontemplował scenę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, która zapowiada rychłe nadejście Jego męki i śmierci. Jezus objawia się jako Król, którego odznacza pokora, cichość i łagodność.
Uświadomię sobie, że Jerozolimą, miejscem świętym i domem Boga, jest moje serce. Jezus pragnie w nim królować. Prosi mnie o pozwolenie na panowanie w moim sercu.
Czy potrafi ę zaprosić Go do mojego serca tak, aby bezwarunkowo w nim panował? Czy w moim sercu są jeszcze miejsca, których Mu nie oddałem? Czego nie potrafi ę Mu oddać? Szczerze powiem o tym Jezusowi.
Podczas Liturgii Eucharystycznej, gdy będę śpiewał „Hosanna”, zapytam siebie, czy Jezus jest naprawdę radością mojego życia? Czy Jego obecność w moim życiu jest źródłem głębokiej radości? Czy nie ma we mnie smutku, lęków, obaw? Powiem Jezusowi o moich uczuciach. Poproszę, aby je przemienił.
Będę kontemplował Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy na osiołku. Wejdę w tłum ludzi, który wiwatuje na Jego cześć i ścieli przed Nim swoje płaszcze. Co mogę powiedzieć o moim szacunku do Jezusa? Czy potrafi ę Go wyznawać publicznie?
Jezus idący na mękę przypomina mi, że kroczenie za Nim domaga się całkowitej ofiary z życia. Jak wypełniam moje życiowe powołanie? Czy nie ulegam przeciętności i kompromisom? Czy jest we mnie głębokie pragnienie ewangelicznego radykalizmu życia?
W serdecznej modlitwie będę wielbił Jezusa idącego na mękę dla mnie. Będę prosił Go o łaskę trwania przy Nim w Jego cierpieniu: „Jezu, cierpiący z powodu moich zdrad i odejść, zmiłuj
się nade mną!”.
Krzysztof Wons SDS/Salwator
 
 

.
                                                                     
Czytaj więcej ….

O. JAN TAULER OP
USTAWY DUCHOWE
DZIEŁO Z XIV WIEKU
                                   
      O pokucie
Najkrótszą drogę do szczęścia wiecznego wskazuje nam Bóg i Pan nasz Jezus Chrystus, tak świętością swojego żywota jak naukami i przepisami podanymi w Ewangelii świętej. W tej to Ewangelii tak brzmią najpierwsze słowa początkujące najświętsze Zbawiciela kazanie. "Pokutę czyńcie, albowiem przybliżyło się królestwo niebieskie" (Mt. IV, 17). Cóż w istocie, potrzebniejszego dla pragnących zbawienia, nad wczesną, szczerą i nieustającą  po wszystkie dni życia naszego pokutę? Wszakże pokuty czynić nie potrafisz, jeśli wprzódy nie poznasz dokładnie całej ohydy grzechu. Zastanów się więc w głębi duszy nad okropnością obrazy, którą przez grzech wyrządzasz Bogu
Wszechmocnemu i nad ciężkością odpowiedzialności, którą przez tenże grzech ściągasz na samego siebie. Gdybyś był wiedział coś czynił, nie ma takiej rzeczy ani w niebie ani na ziemi, która by cię mogła zniewolić do popełnienia choćby najmniejszej winy; owszem wolałbyś umierać codziennie nowym śmierci rodzajem, byleś tylko twej duszy grzechem nie pokalał.
Cóż jest grzech? Jest to odepchnięcie Stwórcy Boga a oddanie siebie
samego w niewolę rzeczy stworzonych: jest to splamienie i spodlenie duszy, jest to śmierć ducha, tryumf szatana, wyzucie się z łaski, z cnót wszelkich i wiecznej
szczęśliwości.
 
Ksiądz wikariusz Janusz Diament
                                   Krzyż Jezusa  WIĘCEJ.....

                                   Kremówki to nie wszystko
Twarze współczesnego człowieka
Ks. Janusz Diament
W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”. Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.....

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

                                   Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES.....
                                                                        

                                              CZYTAJ WIECEJ ...
Twarze współczesnego człowieka
Ks. Janusz Diament
Jak wygląda Twoje oblicze w świetle Chrystusa? Takie pytanie mógłby zadać każdemu z nas Jan Paweł II, gdyby
ponownie po czterdziestu latach od pierwszej pielgrzymki do ojczyzny znów wybrał się w podróż apostolską do
Polski. Jaka obecnie byłaby na nie odpowiedź człowieka?
Czy nie byłoby w nas strachu gdyby Chrystus prześwietlił nasze serca? Ile w nas pozostało jeszcze z nauczania pa-
pieża Polaka, jak wygląda „Odnowione oblicze tej ziemi?”.

                                                CZYTAJ WIECEJ ...

Odnowienie,elewacji i stolarki naszego Sanktuarium .
zawdzi
ęczamy  naszym sponsorom. Duszpasterze i parafianie składają serdeczne podziękowania :
Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MSWiA, KGHM, Miastu Jelenia Góra
Polskiej Grupie Energetycznej
     e-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze