Historia Kościoła
     W 1709 r. zezwolono na wybudowanie na Sląsku sześciu świątyń dla ewangelików, tzw. "Kościołów Łaski". Wzniesiono je w Cieszynie, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Kożuchowie, Miliczu i Żaganiu.
       Ewangelicy z Jeleniej Góry nie czekając na wzniesienie murowanej świątyni, podjęli   w 1709 r. prace przy budowie tymczasowego kościoła. Budowa murowanej świątyni rozpoczęła się jeszcze w tym samym roku, na terenie ogrodów, w miejscu, gdzie obecnie stoi kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.  Dla miejscowych ewangelików przyszła świątynia miała być reprezentacyjną  budowlą sakralną, więc jej architektem został mistrz Marcin Frantz. Nowo  wybudowana świątynia została wzniesiona w stylu barokowym, na planie  równoramiennego krzyża greckiego. Jej długość wraz z pomieszczeniem na zakrystię wyniosła ok. 74 m., natomiast wysokość od posadzki wewnętrz kościoła po krzyż na kopule 57 m.
W budowie Plan
Cyfrowa rekonstrukcja Kościoła Łaski wykonana przez P. Eugeniusza Gronostaja
Nasz prospekt ołtarzowo - organowy
A PAN przebywa w swoim świętym przybytku, tron zaś ma na niebiosach. JEGO oczy patrzą z wysoka, wzrok JEGO przenika ludzi PS.11,4