Droga św. Jakuba
Podróż możesz rozpocząć w dowolnym miejscu, na progu własnego domu lub 100km przed SANTIAGO, możesz ją też podzielić na części. Wybierz tylko swójsposób : pieszo,rowerem, lub konno.
Po prostu podążaj za znakiem muszli i żółtymi strzałkami.
                         Droga św. Jakuba VIA REGIA

Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago (również bask. Done Jakue Bidea, gal. O Camiño de Santiago) - szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków.

Via Cervimontana - czyli Droga Jeleniogórska prowadzi śladem dawnych traktów i ścieżek z Jeleniej Góry na Łużyce. Ruszając spod Sanktuarium Krzyża Świętego przez zrekonstrułowaną starówkę wrakacza w dolinę Bobru. Mija liczne ślady bogactwa kulturalnego oraz ujmujące krajobrazy Pogórza Izerskiego i pogranicza śląsko-łużyckiego. Wśród nich wieżę rycerską w Siedlęcinie kościół średniowieczny w Radomicach pod wezwaniem św. Jakuba Starszego. Nie sposób pominąć pątniczych ścieżek prowadzących do klasztoru benedyktynek w Lubomierzu oraz renesansowego mauzoleum Schaffgotschów w Gryfowie Śląskim. Po 55 km. szlak doprowadza do Lubania gdzie przed przekroczeniem Kwisy (dawnej granicy Dolnego Śląska i Górnych Łużyc) łaczy sie z innymi trasami prowadzącymi przez Polskę: Drogą św. Jakuba Gniezno-Zgorzelec-Praga  oraz Drogą św. Jakuba Via Regia.
      Dolnosląski odcinek Camino de Satiago przeznaczony jest głównie dla pątników pieszych, ale korzystać z niego mogą również rowerzyści. Ze względu na dość trudne, górskie warunki, na odcinku Wrzeszczyn - Maciejowec cyklistom proponujemy korzystanie z równoległego szlaku rowerowego ER - 6.
Sczególna ostrożność zalecana jest przy wyjściu z Biedrzychowic ruchliwą drogą nr. 30. Cała trasę z Jeleniej Góry do Lubania można pokonać w ciągu dwóch dni. Konieczny będzie śpiwór a miejsca noclegowe należy zamawiać przynajmiej z jednodniowym wyprzedzeniem. Wykaz miejsc noclegowych znajduje się na stronie www.camino.net.pl.
  Z Jeleniej Góry na Koniec Świata 3 km (Koniec Swiata nad Bobrem) lub 3013 km (Finisterrae)

VIA REGIA
Droga św. Jakuba na Dolnym Śląsku