monitoring pozycji
Co dobrego w Jeleniej Górze ?.
IHS
Drodzy jeleniogórzanie, drodzy internauci,
Rozpoczynamy cykl migawek z Jeleniej Góry, które będą ukazywać się co miesiąc (c.d. 8 czerwca), by wdrożyć się w styl oglądania rzeczywistości oczyma Bożymi.

Pamiętam z dzieciństwa, jak Ojciec mój na powitanie kogoś nie pytał: „Co słychać?”, lecz „Co dobrego panie dzieju?”. Zakładano, że dobrodziej działa ku pożytkowi i właśnie to jest interesujące.

Leon kard. Suenens zwraca się do Pana Boga prosto: „Chcę patrzeć dziś na świat oczyma przepełnionymi miłością. Nie ulegać pozorom, widzieć Twoje dzieci tak, jak Ty sam je widzisz i dostrzegać w nich to co dobre”.
A nasz poeta Ks. Jan Twardowski pisze: „Mówią że pomimo tylu niewierzących, obojętnych i wrogów - Jezus jako człowiek budzi największą miłość na świecie.
Wystarczy przypomnieć w ciągu bez mała dwóch tysięcy lat świętych wyznawców, męczenników i tych, którzy dla Niego poświęcili i poświęcają całe swoje życie, wreszcie wszystkich grzeszników powracających do Niego ze łzami.
Pozornie tego nie widać, tak jak nie widać dobra w hałaśliwym świecie”.

Od lat funkcjonuje w Jeleniej Górze Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Chciałabym przedstawić Wam krótką relację z pewnego spotkania. Jest takie ładne powiedzenie:
                                                           /A. Fredro/
                                                           •Znacie to?
                                                           •Znamy!
                                                           •To posłuchajcie!

Niezwyczajne spotkanie
Teraz po Wielkiej Nocy Oktawie dn. 9-go kwietnia br. odbyło się w Jeleniej Górze spotkanie integracyjne członków Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Organizacja ta korzeniami swymi sięga daleko - znane jest wydawnictwo PAX - ale w roku 1993 w Rzymie Jan Paweł II powiedział do pielgrzymów, by jednak dokonać pewnej reformy. Dobrze zapamiętano Jego słowa: „Wracajcie i budujcie civitas Christiana”.

Przewodniczącą oddziału w Jeleniej Górze od roku 1991 jest niestrudzona p. Danuta Kowalenko, która czuwa nad formacją członków Stowarzyszenia; celem jest aktywizowanie katolików świeckich.

Spotkanie członków Stowarzyszenia bardziej gremialne odbywa się od lat dwa razy w roku przy okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. W tym roku odbyło się ono jak zawsze w zabytkowej kamieniczce (ul. Krótka 22), gdzie jest siedziba Stowarzyszenia, ale wyjątkowo bez udziału opiekuna ks. Józefa Steca, który nie mógł przybyć z powodu pobytu w szpitalu. Diecezjalnym asystentem kościelnym jest zasłużony ks. prof. Bogusław Drożdż, a bliskich kontaktach z Civitas Christiana w Jeleniej Górze bywali często ks. Tadeusz Dańko i św. p. ks. Stanisław Pagieła z Dąbrowicy.

Dnia 9-go kwietnia wyjątkowa była atmosfera spotkania, niezwykle przyjazna, czemu sprzyjała materialna oprawa wiosennego stołu i duża liczba obecnych, z który każda osoba miała do ofiarowania bardzo osobiste i bardzo ciekawe wspomnienia, przeżycia, wręcz uwznioślające nas wszystkich. Po modlitwie uwielbienia Boga Ojca (tekst Bł. Eugenii Ravasio) w intencji chorego ks. Józefa Steca i po modlitwie nad darami kulinarnymi rozpoczęła się biesiada w staropolskim stylu dawnych ziemian, w duch przyjaźni i szczerych, spontanicznych, wzruszających zwierzeń. Był wspólny śpiew, opowieści krążyły wokół ojczyzny, naszej tożsamości narodowej, naszych wad i zalet, naszego patriotyzmu. Pomogła w tym recytacja religijnych wierszy Juliusza Słowackiego, wspomnienia z pielgrzymek do Ziemi Świętej, do Wilna, podróży do Szkocji, Anglii, Kanady, gdzie kontakty z Polakami - emigrantami świadczyły o wielkim umiłowaniu ojczyzny i o szczerej tęsknocie za krajem.

W roku 1978 po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową ogromne poruszenie wywołał przypomniany po stu trzydziestu latach wiersz Juliusza Słowackiego obwieszczający nadejście „Słowiańskiego Papieża”, ale liryków religijnych naszego poety zdumiewających w swym profetyzmie jest wiele. Przy okazji przypomnijmy choćby fragmenty:

„Piramidy, czy została
Jeszcze jaka trumna głucha
Gdzie bym złożył mego ducha?
Ażby Polska zmartwychwstała?
Cierp a pracuj! i bądź dzielny
Bo twój naród nieśmiertelny,
My umarłych tylko znamy
A dla ducha trumn nie mamy”

(„Rozmowa z piramidami”)

„Kiedy prawdziwie Polacy powstaną,
                          To składek zbierać nie będą narody,
                            Lecz ogłupieją... i na pieśń strzelaną
                            Wytężą słuchy... odemkną gospody...”

Dziękujemy organizatorom spotkania wielkanocnego za trud i zaangażowanie w stworzeniu bardzo miłej atmosfery i życzymy młodego narybku w działalności Civitas Christiana tak potrzebnej w utrwalaniu tożsamości religijnej Polaków zamieszkałych w środowisku jeleniogórskim.
  Co dobrego w Jeleniej Górze ?.

IHS
   Drodzy jeleniogórzanie, drodzy internauci,
Rozpoczynamy cykl migawek z Jeleniej Góry, które będą ukazywać się co miesiąc
(c.d. 8 czerwca), by wdrożyć się w styl oglądania rzeczywistości oczyma Bożymi.

i dostrzegać w nich to co dobre”.
A nasz poeta Ks. Jan Twardowski pisze: „Mówią że pomimo tylu niewierzących,
obojętnych i wrogów - Jezus jako człowiek budzi największą miłość na świecie.
Pozornie tego nie widać, tak jak nie widać dobra w hałaśliwym świecie”.

/A. Fredro/
Znacie to?
Znamy!
To posłuchajcie!

Niezwyczajne spotkanie
Piramidy, czy została
Jeszcze jaka trumna głucha
Gdzie bym złożył mego ducha?
Ażby Polska zmartwychwstała?
Cierp a pracuj! i bądź dzielny
Bo twój naród nieśmiertelny,
My umarłych tylko znamy