© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze
       e-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl
 
Co dobrego w Jeleniej Górze ?.
Z archiwum ..
Co dobrego 10 05 2018


Drodzy jeleniogórzanie, drodzy internauci,

       
IHS
Co dobrego w Jeleniej Górze?

             
Może nie wszyscy wiedzą, bo stało się to nie tak dawno...
W Jeleniej Górze na Placu Ratuszowym w podcieniach niskich arkad, gdzie ciągle zachwyca nas sklepienie krzyżowo-żebrowe i pytamy - jak wygodnym mieszczanom budowniczym sufitu chciało się zadawać sobie tyle trudu - tam właśnie stworzono przemiłą, małą kawiarnię - inną niż wszystkie w mieście.

              Dlaczego inną?
W wystroju wnętrza najpierw uderza widok drewnianego krzyża na ścianie. Obrazy sielankowe w stylu XIX wiecznej mody, stylizowany portret Marszałka J. Piłsudskiego, na szafce gramofon sprzed kilkudziesięciu lat (choć z elektronicznym wnętrzem) z surowego drewna stoliki nakryte serwetami ręcznie dzierganymi, wszędzie prawdziwe, świeże kwiaty, cicha muzyka dawna i współczesna, ale kojąca.

              Nazwa kawiarni: Świtezianka
Powstała ona jak mówią, właścicielki - cudem - niedawno, zaledwie 1-go września 2017 roku. Ciasto proponowane gościom wykonują własnoręcznie dwie rodzone siostry Mariola i Izabela, które same to przytulne miejsce wymyśliły, wyposażyły i objęły w posiadanie, wynajmując część lokalu pobliskiej Cepelii. Miały na to cztery miesiące: od maja 2017 roku do końca sierpnia 2017 roku.

              Atmosfera w tej kawiarni jest tak miła, tak w dawnym stylu, gdzie klientów i właściciela lokalu łączyły przyjacielskie więzi...
Tutaj teraz również każdy przybysz, czy to turysta z Warszawy, Wrocławia, Szczecina czy tubylec czuje się tam jak we własnym domu wśród życzliwych krewnych.

              Warunki takie sprzyjają, by w Świteziance organizować wspólnotowe spotkania. Ostatnio było nas 16 osób, zebranych przez Piętaszków, czyli Maję i Andrzeja Piętka, którzy postanowili zakończyć tam wraz z nami śpiewanie kolęd 1-go lutego br. w wigilię święta Matki Bożej Gromnicznej - zgodnie ze staropolską tradycją - radośnie, niemal hucznie, bo głośnym śpiewom towarzyszyły gitara klasyczna i skrzypce, a wśród śpiewaków był nawet profesjonalista z chóru p. Franciszka Koscha, zaś dostojnymi gośćmi były osoby nie zawsze znające się osobiście, ale natychmiast zaprzyjaźnione. Śpiew był wesoły, zgodny z zaleceniem psalmisty: „pełnym głosem śpiewajcie Mu wdzięcznie!”
Między kolędami - gawędy uczestników - budujące, interesujące.

              Pod koniec dołączył ks. Marek, pobłogosławił nas wszystkich, ucieszony prezentem - niespodzianką, bo akurat w tym dniu była pierwsza rocznica jego przybycia do parafii św. Erazma   i św. Pankracego, dokąd przybył z kościoła św. Jacka w Legnicy, gdzie przeżywał głęboko cud eucharystyczny, który właśnie tam zaistniał.

              Takie śpiewne, kameralne imprezy organizowane były w Świteziance już po raz piąty: dwa razy kolędowanie, dwa razy śpiewy patriotyczne (11-go list. 2017 i 2018 roku) i wieczór recytowanej poezji między innym A. Mickiewicza.

              Cieszmy się więc z młodych ludzi, którzy już jako drugie pokolenie jeleniogórzan przybyłych tu z różnych stron kraju i Kresów jednoczą się i proponują w sposób zdecydowany zachowanie pięknych polskich tradycji.

                                                          
  Przyjdźcie do ŚWITEZIANKI drodzy Internauci

                                                                        choćby z ciekawości!

    Wasza siostra w Chrystusie Panu Ewa C.

                                Ktokolwiek będziesz w Nowogródzkiej stronie,
                                        Do Płużyn ciemnego boru
                                Wjechawszy, pomnij zatrzymać twe konie,
                                     Byś się przypatrzył jezioru.

(A. Mickiewicz ballada Świteź)

        
 
Materiały archiwalne
Co dobrego - maj
Co dobrego - czerwiec
Co dobrego - sierpień
Co dobrego - wrzesień
Co dobrego - grudzień
Co dobrego - styczeń
Co dobrego - luty

 
Co dobrego w Jeleniej Górze ?.

Drodzy jeleniogórzanie, drodzy internauci,

       
Co dobrego w Jeleniej Górze?

              W grudniowej migawce z Jeleniej Góry podana była informacja o Mszy św. zamówionej przez nowo wybranego prezydenta Miasta p. Jerzego Łużniaka, który wraz ze swoimi radnymi i innymi pracownikami Urzędu modlili się 20-go listopada w Bazylice św. św. Erazma i Pankracego - przed zaprzysiężeniem otrzymanych funkcji w nowej kadencji.

               Teraz, kiedy śpiewamy „Nowy Rok bieży, w jasełkach leży” dodam jeszcze, że uczestnicy tego historycznego wydarzenia otrzymali w kościele pamiątkowe kartki z tekstem jakże aktualnym dla nas wszystkich. Są to słowa św. Jana Pawła II:

                           „Szczęście osiąga się przez ofiarę.
                             Nie odkładajcie na jutro budowy nowego
                             społeczeństwa, w którym będą się mogły
                             spełnić najwznioślejsze marzenia,
                             a wy staniecie się twórcami własnej historii.”

               Na odwrocie kartki jest zachęta, też dla nas wszystkich, aby zwracać się do Bożych mocy nadprzyrodzonych w intencji Miasta i Ojczyzny.

               Na fotografii św. Jan Paweł II spoglądający na zegarek na ręku przypomina dość poważne ostrzeżenie: „Strata czasu jest nie odwracalna, jak śmierć”

               Kiedy więc życzymy sobie Szczęśliwego Nowego Roku rozważmy ważny problem: UPŁYW CZASU. Jeleniogórzanie używają jeszcze często staropolskiego sformułowania: DO SIEGO ROKU!
Co to znaczy? Mówi się: „ni to, ni sio”, czyli ani to ani tamto - nie wiadomo co. Czyli współczesnym językiem powiemy: „DO TAMTEGO ROKU!” a więc chodzi o rok 2020. I tym jest głęboki sens - przeżyjmy rok 2019 tak, by spokojnie doczekać roku następnego!

A tymczasem śpiewajmy!
                Niezapomniane było spotkanie opłatkowe w słynnej, pięknej sali należącej do naszej Katolickiej Szkoły, gdzie zebrani z różnych grup modlitewnych w parafii św. św. Erazma i Pankracego - a było nas ponad sto osób - z zapałem naprawdę entuzjastycznie kolędowali.
Śpiewaliśmy znane, wzruszające kolędy, ale po 5-6 zwrotek, używając ładnie wydanych śpiewników, przeznaczonych już na Pochód Trzech Króli.

               Dziękujemy Ks. Proboszczowi za stworzenie radosnej, ciepłej, rodzinnej atmosfery tego wieczoru.

                Czas Bożego Narodzenia to była okazja do tak licznych, wspaniałych wydarzeń w Jeleniej Górze, że nie sposób wymienić wszystkich. W każdej parafii jeleniogórskiej można by podać imponujące przykłady zaangażowania duchownych i świeckich osób, dzieci i młodzieży.

               Jest za co dziękować Panu Bogu!

                DO SIEGO ROKU - wszystkim Czytelnikom - Internautom!

                         Wasza siostra w Chrystusie Panu - Ewa C.


 
     e-mail: krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze

monitoring pozycji