Z archiwum ..

Relacja z Dnia Papieskiego w jeleniogórskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”.

Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.

Wyjątkowo piękny śpiew towarzyszył wiernym podczas Eucharystii rozpoczętej o godz.13 i przedłużonym o koncert zaraz po jej zakończeniu. Dzięki wrażliwości muzycznej naszego proboszcza ks. płk. dr. Andrzeja Bokieja, gościliśmy solistki z Moskwy - Ekaterinę Barbaszewą i Verę Nikonovą oraz naszego rodaka Seweryna Ropenga - solistę opery w Poznaniu.

Najpiękniejsze utwory sakralne z epoki baroku wypełniły naszą świątynię. „Ave Maryja” przywołała tak często powtarzane przez Karola Wojtyłę słowa: „cały jestem Twój”.

Dalej Vivaldi, Mozart, Bach i inni kompozytorzy pomogli w przeżywaniu raz jeszcze tamtego pontyfikatu. Mamy nadzieję, że współpraca ze współorganizatorami tych wzruszających minut - Międzynarodowym Towarzystwem Artystycznym „Opera Duch Gór” w Karpaczu reprezentowanym przez prezes Małgorzatę Mierczak - będzie owocować także w przyszłości. Po wieczornej mszy św., o godz. 19 powtórnie mogliśmy wsłuchiwać się w słowa naszego papieża.

Tym razem ks. wikariusz Janusz Diament i zespół muzyczny „Fides”od lat pomagający nam w modlitwach przygotowali dla wiernych wieczór rozważań wokół poematu „Promieniowanie ojcostwa”.

Odwaga, męstwo, odpowiedzialność - te wartości o których tak mało pamiętamy w codziennym zabieganiu zostały nam przypomniane. Odżyły ponownie dzięki lekturze i subtelnej muzyce.

Bogata we wspomnienia o Janie Pawle II niedziela, zaduma nad Jego słowami i muzyka wplatająca się w całość jesiennego wieczoru odprowadziły uczestników do domów. Oby pozostały na dłużej w sercach i codzienności.

Ksiądz  wikariusz Janusz Diament
                  Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES. Za wszystko dziękujemy serdecznie wykonawcą i pomysłodawcy księdzu Januszowi Dimentowi. Na przyszłość zapraszamy do działów i zabiegania rzeczą bezcenną jest poczucie wspólnoty i czas poświęcony na przypomnienie dokąd prowadzą nasze wszystkie drogi i przybliża każda godzina.
SOS dla duszy - rozmowa w potrzebie. Ksiądz JANUSZ w każdą środę od godz. 16.00  do 18.00. dla każdego znajdzie czas i wysłucha. W naszej parafii możemy skorzystać z pomocy w chwili zwątpienia
W NASZEJ PARAFII
"Ja jestem prawdziwą winoroślą, a mój Ojciec jest ogrodnikiem.
Usuwa On ze Mnie każdy pęd, który nie przynosi owocu, a każdy, który owoc przynosi, oczyszcza, aby owocował obficiej."
(J 15,1-8)
monitoring pozycji

Ksiądz  wikariusz Janusz Diament
W NASZEJ PARAFII.